İki dilli Türk öğrenciler için akademik Türkçe dersinin geliştirme ve değerlendirme çalışması
Development and evaluation of academic Turkish course for bilingual Turkish students
  1. Tez No: 725071
  2. Yazar: KEVSER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Türkçe öğretimi alanında yapılan birçok çalışmaya rağmen uluslararası öğrencilerin ve iki dilli Türk öğrencilerin akademik ihtiyaçları üzerine yapılan araştırmalar bugün hâlâ sınırlıdır. Geliştirilen programlar, ihtiyaçların belirlenmesine odaklanmış; değerlendirme çalışmaları program paydaşları tarafından nesnel kriterlere bağlanmamıştır. Mevcut programlar, yabancı öğrencilerin ihtiyaçları üzerine yoğunlaşmakta; eğitim amacıyla Türkiye'ye gelen iki dilli Türk öğrencilerin Türkçeyi, Türkiye'de yetişen öğrenciler gibi bildiği varsayılmaktadır. Oysaki eğitim ortamları sebebiyle yeterli dil bilgisel donanıma sahip olabilmeleri için özgün programlara sahip olmaları gerekmektedir. Tüm bunlar göz önünde bulundurularak bu çalışmada Türkiye'de yükseköğretim düzeyinde, uluslararası statülü iki dilli Türk öğrencilerin akademik yazma ihtiyaçlarına odaklanılmış; araştırmanın çalışma grubunu oluşturan hukuk öğrencilerinin materyal ihtiyaçlarına da yanıt verecek bir akademik Türkçe programı, Dick, Carey ve Carey'nin Sistem Yaklaşımı Modeli baz alınarak tasarlanmıştır. Sistem Yaklaşımı Modeli doğrusal ilerleyen ve her adımda gözden geçirme ve iyileştirme isteyen bir yapıya sahiptir. Araştırma, bir tasarım ve geliştirme araştırması olarak tasarlanmış olup araştırmada karma yöntem yaklaşımı benimsenmiştir. Araştırmada verilerin toplanmasında anketlerden, yarı yapılandırılmış ve yapılandırılmış görüşmelerden ve gözlem formlarından yararlanılmıştır. Bu çalışmada ders programı geliştirilirken modelin yapısına uygun olarak programının içeriği, farklı niteliklere sahip konu alanı uzmanlarının değerlendirmeleri sayesinde nesnel kriterlerle doğrulanmıştır. Toplanan veriler ışığında, programın öğrencilerin genel Türkçe bilgilerinin artmasına ve akademik yazma becerilerinin gelişmesine katkı sağladığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite the extensive spectrum of studies in the field of teaching Turkish, the number of studies on the academic needs of international and bilingual Turkish students is still insufficient in terms of quality and quantity. Curriculum development studies have mainly focused on the identification of needs, and evaluation studies have not been tied to objective criteria by the program stakeholders. The academic needs of bilingual Turkish students have not yet found drawn attention and shed light on in the literature. This group of bilingual Turkish students, who come to Turkey for educational purposes, are assumed to understand and speak Turkish as well as the students who have been raised and educated in Turkey. However, due to their educational environment, they need to have authentic programs in order to be equipped with sufficient grammatical knowledge. Taking all these considerations above into account, this study focuses on the academic writing needs of bilingual Turkish students with international status at higher education level in Turkey, and designs an academic Turkish program based on the System Approach Model of Dick, Carey and Carey, which will respond to the needs of law students constituting the research group of the study. The research was conducted as a design and development plan, and a mixed method approach was adopted in the study. Several means including questionnaires, semi-structured and structured interviews and observation forms were used to collect data. The System Approach Model has a structure that progresses linearly and requires revision at every step. During the curriculum development process of this study, the content of the curriculum was verified with objective criteria in accordance with the structure of the model, depending on the evaluations of subject experts with different qualifications. In the light of the collected data, observed that such a course design contributes to the increase in the general Turkish knowledge of the students and to the development of their academic writing skills.