COVİD-19 pandemi sürecinde evden çalışmaya geçen 20-65 yaş arası bireylerde sezgisel yeme davranışı, depresyon ve beden kütle indeksi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between intuitive eating behavior, depression and body mass index in individuals aged 20-65 years who switched to working from home during the COVİD-19 pandemic process
- Tez No: 725072
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYDA OKUDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, Covid-19 pandemi döneminde evden çalışmaya geçen bireylerde sezgisel yeme davranışı, depresyon ve beden kütle indeksi (BKİ) arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapıldı. Covid-19 pandemi döneminde evden çalışmaya geçen ve Türkiye'nin farklı illerinde yaşayan, yaşları 20-65 aralığında bulunan 158 gönüllü katılımcı ile gerçekleştirildi. Veriler anket yöntemiyle online ortamda, Temmuz 2021-Kasım 2021 tarihleri arasında toplandı. Ankette demografik sorular mevcut olup, sezgisel yeme durumu Sezgisel Yeme Ölçeği-2 (IES-2) ve depresyon durumu Beck Depresyon Envanteri (BDE) kullanılarak incelendi. Verilere ilişkin analizler IBM SPSS 25 programında gerçekleştirildi. Analizlerde tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U Testi, Kruskal Testi ve Post Hoc Bonferroni Testi, Fisher's Exact Testi, Wilcoxon İşaret Sıra testi uygulandı, ayrıca Spearman korelasyonundan yararlanıldı. Ankete katılan bireylerin %70,3'ünün kadın %29,7'sinin erkek olduğu belirlendi. Bireylerin %38'inin sezgisel yeme puanı ortalamanın üzerindeyken, %62'sinin sezgisel yeme puanı ortalamanın altındadır. Katılımcıların Beck Depresyon Ölçeği puan dağılımları incelendiğinde %48,1'inin normal, %29,1'inin hafif, %19,6'sının orta, %3,2'sinin şiddetli düzeyde depresyonda olduğu saptandı. Sezgisel yeme ölçeği alt boyutlarından 'açlık ve tokluk sinyallerine bağlı yemek' ile katılımcıların BKİ değerleri arasında hesaplanan -0,248 korelasyon katsayısı ile istatistiksel olarak anlamlı, negatif yönlü bir ilişki bulundu (p0.05). Bireylerin beck depresyon ölçeği puanları ile BKİ değerleri arasındaki ilişki istatiksel olarak anlamsızdır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between intuitive eating behavior, depression and body mass index (BMI) in individuals who switched to working from home during the Covid-19 pandemic period. It was carried out with 158 volunteer participants aged between 20-65, who switched to working from home during the Covid-19 pandemic period and living in different provinces of Turkey. The data were collected online by survey method, between July 2021 and November 2021. There were demographic questions in the questionnaire, and intuitive eating was evaluated using the Intuitive Eating Scale-2 (IES-2) and depression using the Beck Depression Inventory (BDI). Analysis of the data was carried out in IBM SPSS 25 program. Descriptive statistics, Mann Whitney U Test, Kruskal Test and Post Hoc Bonferroni Test, Fisher's Exact Test, Wilcoxon Sign Rank Test, and Spearman correlation were used in the analysis. It was determined that 70.3% of the individuals participating in the survey were female and 29.7% were male. While the intuitive eating score of 38% of the individuals is above the average, the intuitive eating score of 62% is below the average. When the Beck Depression Scale score distributions of the participants were examined, it was determined that 48.1% of them were normal, 29.1% were mild, 19.6% were moderately and 3.2% were severely depressed. A statistically significant negative correlation was found with the correlation coefficient of -0.248 calculated between the 'meal due to satiety signals' and the BMI values of the participants (p0.05). The relationship between individuals' beck depression scale scores and BMI values is statistically insignificant (p>0.05).