Görme yetersizliğinden etkilenmiş öğrencilerin genişletilmiş çekirdek müfredat becerilerine sahip olma düzeylerine ilişkin ailelerinin görüşleri
The parents' opinion on expanded core curriculum skill levels of the students affected by visual impairment
  1. Tez No: 725101
  2. Yazar: TUBA BODUROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEVİYE TUĞBA TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada, görme yetersizliğinden etkilenmiş öğrencilerin Genişletilmiş Çekirdek Müfredat becerilerine sahip olma düzeylerine ilişkin ailelerinin görüşlerini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma grubunu 2020–2021 eğitim-öğretim yılında, Türkiye genelinde farklı illerde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı görme engelliler okullarına devam eden ikinci kademe öğrencilerin aileleri, ortaokul ve liselerde kaynaştırma eğitimine devam eden görme yetersizliğinden etkilenmiş öğrencilerin aileleri oluşturmuştur. Araştırmaya gönüllü seksen altı (86) aile katılmıştır. Bu katılımcıların 48'ini kör çocuğa sahip aileler, 38'ini az gören çocuğa sahip aileler oluşturmuştur. Görme yetersizliğinden etkilenmiş öğrencilerin Genişletilmiş Çekirdek Müfredat becerilerine sahip olma düzeylerine ilişkin öğrencilerin var olan durumunu belirlemek amacıyla geliştirilen, üç bölümden oluşan kontrol listesi görme yetersizliğinden etkilenmiş öğrencilerin ailelerine uygulanmıştır. Ebeveynler tarafından doldurulan kontrol listesinden elde edilen veriler, frekans tabloları oluşturularak yüzdelik oranları hesaplanmış ve analiz edilmiştir. Sonrasında bu değerler tablolara aktarılmış ve yorumlanmıştır. Araştırma bulgularına göre, kontrol listesinde bulunan on bir beceri alanında da ebeveynler ilgili becerilerin çoğuna çocuklarının sahip olduklarını belirtmişlerdir. Ancak, ebeveynlerin çocuklarının eğitimine ilişkin olarak kendilerine yönetilen“(a) çocuğumun okulda aldığı eğitimi yeterli buluyorum, (b) çocuğumun okulu bitirdikten sonra yanında gören yetişkin olmadan ev içinde ve ev dışında (alış-veriş, seyahat, toplu taşıma aracı kullanma vb.) bağımsız olarak yapmak istediklerini yapabileceğini düşünüyorum (c) çocuğuma eğitim veren öğretmenlerin eğitimini yeterli buluyorum, (d) sınavlarda çocuğum için yeterli uyarlamalar olduğunu düşünüyorum.”Şeklindeki maddelerin çoğuna olumsuz fikir beyan etmişlerdir. Bunlara ek olarak, görme yetersizliği olan öğrencilerin sahip olduğu GÇM becerilerine ilişkin olarak görme engelliler okullarında aldıkları eğitimlere ve kaynaştırma eğitimine devam eden öğrencilerin aldıkları eğitimin niteliğine, öğretmenlerin uyguladığı öğretim programlarına ilişkin ailelerin görüşlerinin olumsuz olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırma bulguları tartışılmış ve ileriki araştırmalara yönelik öneriler belirtilerek geniş bir yelpaze içinde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the parents' views on expanded core curriculum skill levels of the students who suffer visual impairment. The research group consists of secondary level students who goes to public educational institutions for visually impaired children, and the families of students with visual impairment, who were the subject of mainstreaming in secondary schools and high schools in the 2020-2021 academic year. Eighty-six (86) families participated in the study. Of these 86 families, 48 are the families of the blind children and 38 are the families of children who suffer low vision. A three-staged control list was applied to the families of visually impaired students to determine current expanded core curriculum skill levels of visually impaired students. The data which were taken from the control list the parents filled were analyzed via the application of frequency charts and their respective percent ratios, and these values were examined and used to construct charts. According to research, the parents have indicated that out of 11, most of the skills in the control list are present in their children. However, the parents mostly returned negative comments on the matters“(a) I find the education my children receive at school sufficient, (b) I believe after my children finish school, they are free to act independently inside and outside the home (shopping, traveling, using public transport, etc.) without an adult with vision (c) I find the training of the teachers who teach my children decent, (d) I think that there are sufficient customizations for my children in the exams.”. Furthermore, it was concluded that the opinions of the families were negative about the expanded core curriculum (ECC) skills of the visually impaired students, the education they received at the schools (for visually impaired children), the quality of the education received by the students who continue inclusive education, and the teaching programs implemented by the teachers. The research findings are discussed and explained in a wide range, with suggestions for the future research.