Sadakat programları, kredi kartı kullanım tutumu ve kredi kartı kullanım eğilimi ilişkisi: Azerbaycan pazarında bir araştırma
Relationship between loyalty programs, credit card usage attitudes and credit card usage tendency: A study in the Azerbaijan market
- Tez No: 725373
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLA TUĞBERK ARIKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Gelişmiş ülkelerde sürekli olarak kullanılan banka araçlarından biri kredi kartlarıdır. Kredi kartı kullanımı ülkelere göre farklılık göstermesiyle birlikte, ülkelere göre kredi kartı sadakat programlarının oluşumu da farklılık göstermektedir. Buradan yola çıkarak, gelişmekte olan ülkelerden biri olan Azerbaycan'da yaşayan tüketicilerinin kredi kartı tutumu, kredi kartı eğilimi ve sadakat programları arasındaki ilişkiyi belirlemek için bir araştırma yapılmıştır. Araştırma sonuçlarının Azerbaycan'da gelişmekte olan kredi kartı pazarı hakkında bilgi vermesi ve uygulamacılara sadakat programlarının kullanımı açısından ışık tutması beklenmektedir. Bu amaçla veri toplamak için senaryo tekniğine dayalı anket yöntemi kullanılarak deneysel bir çalışma yapılmıştır. Veriler kolayda örnekleme yöntemiyle Azerbaycan'da yaşayan ve kredi kartı kullanan tüketicilerden toplanmıştır. Anket yöntemiyle elde edilen veriler, SPSS Statistic istatistik paketi programına aktarılmış ve Faktör Analizi, Korelasyon Analizi, Regresyon Analizi, T-testi ve ANOVA Testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, Azerbaycan tüketicilerinin karşılaştıkları sadakat programlarına karşı tutumları ile kredi kartı kullanım eğilimleri arasında olumlu bir ilişki vardır. Bu ilişkinin güçlendirilmesi için sadakat programlarının daha etkili kullanımı önerilir. Yapılmış olan çalışma plastik kredi kartları üzerinedir, gelecekte yapılacak olan çalışmalarda mobil ödeme veya sanal kartlar üzerine de bir araştırma yapılabilir. Ayrıca farklı türde sadakat programlarının tutum ve kullanım eğilimi üzerindeki etkilerine de bakılması önerilir.
Özet (Çeviri)
One of the bank instruments that are constantly used in developed countries is credit cards. Although the use of credit cards varies by country, the formation of credit card loyalty programs also differs by country. Based on this, a study was conducted to determine the relationship between the credit card attitude, credit card decency and loyalty programs of consumers living in Azerbaijan, one of the developing countries. The research results are expected to provide information about the emerging credit card market in Azerbaijan and shed light on the use of loyalty programs for practitioners. For this purpose, an experimental study was conducted using a questionnaire method based on the scenario technique to collect data. The data were collected from consumers living in Azerbaijan and using credit cards using the easy-to-use sampling method. The data obtained by the survey method were transferred to the SPSS Statistical package for Social Sciences program and analyzed using Factor Analysis, Correlation Analysis, Regression Analysis, T-test and ANOVA Test. According to the research findings, there is a positive relationship between the attitudes of Azerbaijani consumers towards the loyalty programs they face dec the trends in credit card use. In order to strengthen this relationship, it is recommended to use loyalty programs more effectively. The study that has been conducted is on plastic credit cards, and a study on mobile payment or virtual cards may also be conducted in future studies. It is also recommended to look at the effects of different types of loyalty programs on attitudes and usage trends.