Farklı yetiştirme sistemlerinden elde edilen yumurtaların farklı sıcaklıklarda depolanmasının yumurta kalitesi üzerine etkisi
The effect of egg quality on eggs obtained from different production systems at different storage temperatures
  1. Tez No: 725374
  2. Yazar: BİLAL KALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırmanın amacı farklı yumurta üretim sistemlerinden üretilen yumurtaların farklı sıcaklıklarda depolamanın yumurta kalite özellikleri üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmada yumurta üretim sistemleri olarak, geleneksel kafes, zenginleştirilmiş kafes, kapalı yer sistemi, serbest dolaşımlı sistem (gezinme alanında doğal vejetasyon) ve serbest dolaşımlı sistem (gezinti alanı yonca bitkili) kullanılmıştır. Çalışmada 33 haftalık ATAK-S yumurtacı genotipinden elde edilen toplam 500 adet yumurta kullanılmıştır. Farklı yumurta üretim sistemlerden elde edilen yumurtlar buzdolabı ve oda şartlarında depolanmak üzere rastgele dağıtılmıştır. Depolama öncesi ve depolamanın 7, 14, 21 ve 28. günlerinde her gruptan 10 adet yumurtada yumurta kalitesi tespit edilmiştir. Yumurta kalite analizleri olarak, yumurta ağırlık kaybı, yumurta özgül ağırlığı, kırılma direnci, Haugh birimi, sarı indeksi ve ak pH'ı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the effect on egg quality characteristics of storage eggs produced using various egg production systems and at various storage temperatures. The egg production systems used in the study were conventional cages, enriched cages, barn systems, free-range systems (natural vegetation in the outdoor area), and free-range systems (alfalfa in the outdoor area). The study used 500 eggs from the 33-week-old ATAK-S layer genotype. Eggs from various egg production systems were randomly distributed for storage in refrigerators and at room temperature. The egg quality of ten eggs from each group was determined prior to and on the 7th, 14th, 21st, and 28th days of storage. We investigated egg weight loss, egg specific gravity, eggshell strength, Haugh unit, yolk index, and albumen pH as indicators of egg quality.