İşe alım fonksiyonu bağlamında İstanbul'daki minibüs hattı şoförlerinin sorunlarına yönelik bir araştırma
A research on the problems of minibus line drivers in İstanbul in the context of the recruitment function
- Tez No: 725376
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR YOZGAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, İstanbul ilinde minibüs şoförlerinin sorunlarının incelenmesidir. İstanbul ilinde minibüs şoförlerinin yönetim ve minibüs şoförlerinin sorunlarının incelenmesini amaçlayan bu çalışmada, 2020 yılı sonu ile 2021 yılı başı arasında yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerde, katılımcı minibüs ve dolmuş şoförlerine 17 soru yöneltilmiştir. Görüşmelerde katılımcılara yönlendirilen sorular dört araştırma sorusuyla ilişkilendirilmiştir. Görüşmelerden elde edilen dökümler üzerinde betimsel analiz ve içerik analizi yapılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde, çalışmaya katılan minibüs ve dolmuş şoförlerinin görüşmelerde en fazla gündeme getirdikleri konuların zamanı etkin kullanma, şoför istihdamında ölçütler, minibüs ve dolmuş güzergahları, çalışma süresi, mesleğe başlama, mesleki zorluklar, yolcularla ilişkiler, araç sahibi olma, trafik polisi tarafından yazılan cezalar, yolcularla mücadele, şoförlerde beklenen özellikler, şoför kartı, sistemin düzgün çalışması, büyükşehir belediyesi, kıyafet, raylı sistemler ve bilgi edinme olduğu görülmektedir. Bireylerin güvenli, konforlu ve dakik bir şekilde gitmek istediği yere ulaşmasını sağlayan bir ulaşım altyapısı sağlayarak içinde bulunduğumuz yüzyılın tüm gerekliliklerini yerine getiren hatlı minibüs taşımacılığı çevreye ve ulusal ekonomiye oldukça faydalı bir hizmet niteliğindedir. Minibüs ve dolmuş şoförleri içinse bu hizmetin devam edebilmesi için en önemli konu kendilerine yönelik geliştirilen algı ve etiket olmaktadır. Bireylerin minibüs şoförü algısından kurtulması ve şoförlerin çalışma koşulları ve sosyal haklarının iyileştirilmesi de, şoförlerin çalışma motivasyonun artmasında büyük önem taşımaktadır. Sonuç olarak; İstanbul ilinde minibüs ve dolmuş şoförlerinin istihdamında insan kaynakları yönetimine gereksinim duyulduğuna yönelik değerlendirmeleri içermesi nedeniyle bu çalışmanın ilgili alan yazına katkı sunacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, which aims to examine the operation of human resources management processes in the employment of minibus drivers in Istanbul province, 11 questions were asked to participating minibus and midibus drivers in semi-structured interviews between the end of 2020 and the beginning of 2021. The questions directed to the participants in the interviews were associated with four research questions. Descriptive analysis and content analysis were performed on the transcripts obtained from the interviews. When the interview transcripts of the participants were examined as a whole, it was seen that they raised some issues more than others in the interviews. When the results are examined, the subjects that the minibus and minibus drivers who participated in the study brought to the agenda the most during the interviews were; Using time effectively (16), Criteria in driver employment (14), Minibus and Dolmus Routes (12), Working time (9), Starting the profession (8), Difficulties (8), Relations with passengers (8), Owning a vehicle (7), Traffic police (6), Struggle with passengers (6), Anticipated features of drivers (6), Driver card (5), Proper functioning of the system (5), It is seen that there are Metropolitan Municipality (5), Dress (4), Rail systems (4), Working hours (4), Information acquisition (3) and Traffic fines (3). As a result; it can be said that this study will contribute to the relevant literature since it includes evaluations that human resources management is needed in the employment of minibus and minibus drivers in Istanbul.