A defense of meaning eliminativism: A connectionist approach
Eleyici anlam kuramının bir savunusu: Bağlantıcı bir yaklaşım
  1. Tez No: 725481
  2. Yazar: TOLGAHAN TOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVİD GRÜNBERG
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Felsefe, Linguistics, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
İnsanların doğal dilleri nasıl anladığını modellemenin bir yolu, karmaşık bir ifadenin anlamının, bileşenlerinin anlamlarının bir fonksiyonu olarak görüldüğü sembolik, bileşimsel yaklaşımdır. Bu çalışmada, anlam kavramı üzerine kurulu olan sembolik bileşimsel görüşün, doğal dillerin çokanlamlı, esnek, dinamik ve bağlamsal yapısını modelleyemeyeceği iddia edilmektedir. Alternatif olarak, anlam kavramı üzerine kurulu olmayan bir dil anlama modeli önerilmektedir. Bu modelin gerçekleştirilmesi noktasında ise bağlantıcılık görüşündeki gelişmelerden faydalanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The standard approach to model how human beings understand natural languages is the symbolic, compositional approach according to which the meaning of a complex expression is a function of the meanings of its constituents. In other words, meaning plays a fundamental role in the model. In this work, because of the polysemous, flexible, dynamic, and contextual structure of natural languages, this approach is rejected. Instead, a connectionist model which eliminates the concept of meaning is proposed.