6528 sayılı kanun sonrası dönemde Milli Eğitim Bakanlığı'nda görev yapan öğretmenlere verilen disiplin cezaları ve yargısal denetimi
Disciplinary punishments and judicial supervision of teachers who took office in The Ministry Of National Education in the after law no. 6528
- Tez No: 725482
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAYRAM ÖZBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Hukuk, Education and Training, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Kamu hizmetlerinin sunumunda görev alan kamu görevlilerinin içerisinde büyük çoğunluğunu eğitim kamu hizmetinde görevli olan öğretmenler oluşturmaktadır. Eğitim hizmetinin düzenli ve sürekli bir şekilde sağlanabilmesi için bazı kurallar ve kuralların ihlali sonucunda yaptırımların uygulanması gerekmektedir. Bu yaptırımlar öğretmenler için 1.3.2014 tarih ve 6528 sayılı Kanun öncesi ve sonrası dönemde farklılaşmaktadır. 6528 sayılı Kanun öncesi dönemde 1702 ve 4357 sayılı Kanunlarda bulunan öğretmenlik mesleğine özel nitelikteki suç ve cezalar ihdas edilmiş olup bu kanunlara göre cezalandırmalar yapılmıştır. Ancak 6528 sayılı Kanun ile söz konusu hükümler yürürlükten kaldırılmasından dolayı öğretmenlerin disiplin işlemleri genel kanun niteliğinde olan 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre yapılmaktadır. Bu durum uygulamada boşluklara ve farklı disiplin işlemlerine neden olduğundan öğretmenlik mesleğine özel disiplin hükümleri içeren kanun ihtiyacının olduğu değerlendirilmektedir. Ayrıca disiplin suçlarını oluşturan fiil ve davranışların tamamının kanunlarda belirtilmemiş olması ve somut olaylarda benzer suçlar için idareye takdir yetkisi verilmiş olmasından dolayı cezalandırma işlemlerinin iptali için başvurulan idari yargı mercilerince verilen yargı kararları da uygulamanın gelişmesini sağlayarak uygulamaya yön vermektedir. Tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Öncelikle tez ile ilgili temel kavramlar, disiplin hukukuna hâkim olan ilkeler ile öğretmenlere disiplin cezası verilme usulü açıklanmıştır. Daha sonra 6528 sayılı kanun öncesi ve sonrası dönemde öğretmenlere verilen disiplin cezaları ile bazı fiillerin cezalandırılma uygulamalarına değinilmiştir. Son olarak ise öğretmenlere verilen disiplin cezalarında yargısal denetime konu olan hususlar incelenmiştir. Yapılan incelemeler çerçevesinde 6528 sayılı kanun öncesi dönemde olduğu gibi öğretmenlik mesleğine özel disiplin hükümlerinin Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun içerisinde veya ayrı bir düzenleme olarak ihdas edilmesi gerekliliği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The majority of the public officials involved in the provision of public services are teachers who are employed in the education public service. In order for the education service to be provided regularly and continuously, some rules and sanctions should be applied as a result of the violation of the rules. These sanctions differ for teachers in the period before and after the law numbered 6528 of 1.3.2014. In the former period numbered 6528, special crimes and penalties were established in the teaching profession in line with the laws numbered 1702 and 4357, and punishments were made according to these laws. However, due to the repeal of the provisions in question with the Law No. 6528, the disciplinary proceedings of teachers are carried out in accordance with the provisions of the Civil Servants Law No. 657, which is a general law. As this situation causes gaps and different disciplinary procedures in practice, it causes the need for laws containing disciplinary provisions to be specific to the teaching profession. In addition, due to the fact that all acts and behaviors constituting disciplinary offenses are not specified in the laws and the administration has been given discretionary power for similar offenses in concrete events, the judicial decisions made by the administrative jurisdictions applied for the annulment of the punishment procedures also provide direction to the implementation by improving the implementation. The thesis work consists of three parts. First of all, the basic concepts related to the thesis, the principles that dominate the disciplinary law and the method of giving disciplinary punishment to teachers are explained. Then, the disciplinary punishments given to teachers before and after the law numbered 6528 and the punishment practices of some acts are mentioned. Finally, the issues that are subject to judicial review in the disciplinary punishments given to teachers were examined. As a result of the examination, it has emerged that the discipline provisions specific to the teaching profession should be created within the Teaching Profession Law or as a separate regulation, as was the case in the pre-law period numbered 6528.