The impact of zero-waste regulation and waste bank on socio-economic empowerment in Indonesia: Analysis from the perspective of Maqasid al-Shariʻah
Sıfır atık yönetmeliği ve Atık Bankası'nın Endonezya'da sosyo-ekonomik güçlendirme üzerindeki etkisi: Makasıd aş-Şarıʻah açısından analiz
- Tez No: 725538
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUSLAN NAGAYEV
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Din, Ekonomi, Kamu Yönetimi, Religion, Economics, Public Administration
 - Yıl: 2022
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finans Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 104
Özet
Endonezya hükümeti, ülkedeki atık miktarının hızla artmasıyla atık miktarını azaltmayı hedefleyen yönetmelikler çıkardı. Endonezya'nın şehirlerinden Malang, sağlıklı bir çevre için sıfır atık (ZW) girişimleri başlatmıştır. ZW programıyla başlamak üzere Malang,“Malang'ın Atık Bankası”(WBM) veya“Bank Sampah Malang”(Endonezya) olarak bilinen bir banka kurmayı tercih etmiştir. Bu çalışmada, ZW düzenlemelerinin sosyal-ekonomik kalkınma üzerindeki etkisinin analiz edilmesi ve bu asil amaca ulaşmada atık bankalarının etkinliğinin, maqasid al-Shariʻah gözüyle değerlendirilmesi amaçlanıyor. Araştırmada betimleyici-nitel bir yaklaşım benimsenmiş ve hem birincil hem de ikincil veriler kullanılmıştır. Birincil veriler derinlemesine görüşmeler yoluyla elde edilirken, ikincil veriler web sitelerinden, bültenlerden, kitaplardan, raporlardan ve diğer yayınlardan elde edilir. ZW düzenlemeleri ve işletim WBM, topluluğun ekonomik ve sosyal refahına önemli ölçüde katkıda bulunur. Aynı şekilde WBM, müşterilerinden topladığı atıkları azaltarak, yeniden kullanarak ve geri dönüştürerek atıkları başarılı bir şekilde yönetti. Kâr paylaşım sözleşmesi ile bankamız, geri dönüşümü sağlanan atıkları, uzmanlaşmış bir firmaya sattığında müşterileri, atık bankasından kazanç elde ediyor. ZW projelerinin hayata geçirilmesi, atık bankasının maqasid al-Shariʻah ile uyumlu hale getirilmesi gibi kavramlar.
Özet (Çeviri)
With the rapid increase of waste in the country, the government of Indonesia has enacted regulations targeting waste reduction. Malang, one of the cities in Indonesia, has introduced zero-waste (ZW) initiatives to build a healthy environment. To start with the ZW program, Malang chose to establish a bank known as“Waste Bank of Malang”(WBM) or“Bank Sampah Malang”(in Indonesian). This study aims to analyze the impact of ZW regulations on socio-economic empowerment and assess the efficacy of waste banks in accomplishing this noble objective from the maqasid al-Shariʻah viewpoint. The research adopts a descriptive-qualitative approach and uses both primary and secondary data. The primary data are obtained through the administration of in-depth interviews, while the secondary data are sourced from websites, journals, books, reports, and other publications. ZW regulations and operating WBM contribute considerably to the community's economic and social well-being. Likewise, the WBM has successfully managed the waste by reducing, reusing, and recycling the waste collected from the customers. The customers earn from the waste bank once the bank sells the recycled waste to a specialized firm under the profit-sharing contract. The concepts of implementing ZW projects and running the waste bank align with the maqasid al-Shariʻah.