Exploring student-directed translanguaging in the English-centric classroom
İngilizce merkezli sınıfta öğrenci odaklı diller arası geçişliliğin incelenmesi
- Tez No: 726274
- Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tezin temel amacı hazırlık sınıfı öğrencilerinin diller arası geçişliliğe karşı tutumlarını ve bu öğrencilerin diller arası geçişlilik uygulamalarını incelemektir. Bu amaçla, hazırlık sınıfında okuyan B1 düzey İngilizce bilgisine sahip seçkisiz olmayan örnekleme yöntemiyle seçilmiş 28 öğrenciye karma bir araştırma deseni uygulanmıştır. Nicel veri öğrencilere uygulanan ve öğrencilerin yalnızca İngilizce kullanımına karşı tutumlarıyla, öğrencilerin diller arası geçişliliğe karşı tutumlarıyla ve öğrencilerin diller arası geçişlilik uygulamalarıyla ilgili bölümlerden oluşan anketten elde edilmiştir. Ayrıca nitel veriyi toplamak için çevrimiçi olarak yapılan okuma dersleri sekiz hafta boyunca gözlemlenmiştir. Buna ek olarak, dört daha az başarılı ve dört daha çok başarılı öğrenciden oluşan iki farklı grupla odak grup görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Anketten elde edilen bulgular, öğrencilerin diller arası geçişliliğe karşı olumlu tutumlarının olduğunu ortaya çıkarmıştır. Öğrencilerin yalnızca İngilizce kullanımına karşı tutumları olumsuz olarak ortaya koyulmasa da, diller arası geçişliliğe karşı tutumları daha olumludur. Ayrıca, çevrimiçi olarak yapılan okuma ders gözlemlerinden elde edilen nitel veri, öğrencilerin diller arası geçişlilik uygulamalarını en çok okuma parçası hakkındaki ilk izlenimlerini ifade etmek, okuduğunu anladıklarını ifade etmek, anladığını başka kelimelerle açıklamak, yardım istemek, eleştirel düşünce becerilerini ortaya koymak, okuma parçasıyla ilgili bir konu hakkında tartışmak ve içerik hakkındaki tahminlerini ifade etmek için kullandığını göstermiştir. Odak grup görüşmelerinden elde edilen veri daha az başarılı ve daha çok başarılı öğrencilerin diller arası geçişliliğe karşı olumsuz algıya sahip olduğunu göstermiştir. Yabancı dil sınıflarında öğrencilerin diller arası geçişlilik kullanımını cesaretlendirmek için, öğrencilerin diller arası geçişliliğe karşı var olan olumlu tutumları devam ettirilmeli, diller arası geçişlilik hakkındaki olumsuz algıları azımsanmamalı ve de öğrencilerin diller arası geçişlilikten faydalanabilmeleri için bu olumsuz algıları olumlu yönde değiştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The main goal of this thesis is to investigate preparatory class students' attitudes towards translanguaging and their translanguaging practices. To do this, a mixed method research design was selected and applied to 28 preparatory class B1 level of students chosen through the nonrandom sampling method. The quantitative data were collected from students through a questionnaire asking students' attitudes towards English-only policy, students' translanguaging attitudes and practices. Besides, to collect the qualitative data, online reading classes were observed for eight weeks. Moreover, focus group interviews with 4 lower and 4 higher achieving students were conducted in order to get a deeper understanding of students' perceptions on translanguaging. The findings gathered from the questionnaire revealed that preparatory class students have positive attitudes towards translanguaging. Even though students do not have negative attitudes towards English-only policy, their attitudes towards translanguaging are more positive. In addition, the qualitative findings obtained from online reading class observation indicated that students most frequently use translanguaging practices to express their initial evaluations about the text, to mention their comprehension, to paraphrase, to ask for help, to show their critical thinking skills, to discuss a topic about the related text, to put forward their predictions about the content. Furthermore, the findings of focus group interviews showed that both low and high achievers have negative perceptions on translanguaging. To encourage students for the use of translanguaging in a foreign language learning class, students' positive attitudes should be supported and their negative perceptions should not be underestimated and negative perceptions on translanguaging should be tried to be changed into positive so that students can benefit from translanguaging.