Exploring teachers' understanding of collaborative learning and teamwork strategies in makerspaces
Öğretmenlerin işbirlikçi öğrenme ve ekip çalışması stratejilerini maker ortamlarında keşfetmek
  1. Tez No: 755494
  2. Yazar: JIHANE AMAYOU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLGUN SADIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Maker ortamları, gerekli kişisel ve kariyer becerileri geliştirmek için öğrencilere etkileşimli öğrenme ortamları sağlayan yerlerdir. Bu durum, öğrenciler oluştururken, el ile uğraşırken, tasarlarken ve kurcalarken gerçekleşir. Dünyada Maker ortamları ve benzer ortamların uygulanması önemli ölçüde artış göstermiştir. Türkiye'de, MEB, devlet okullarında Maker ortamlarına benzeyen alanlar oluşturmaya başlamıştır. Bu alanlar, Tasarım ve Beceri Atölyeleri (TBA) olarak adlandırılır. Türk Millî Eğitim Bakanlığının vizyonu Türkiye'deki tüm devlet okullarında tasarım ve beceri atölyeleri kurmaktır. Bu alanların oluşumu, hayat ve kariyer becerilerini geliştirirken bilgiyi yapılandırmak için 21. Yüzyıl becerilerini desteklemektir. İşbirlikçi öğrenme (CL) ve takım çalışması topluluk temelli alanların oluşumuna hitap ettiği için, tasarım ve beceri atölyeleri ve Maker ortamları başarısı için önemli ana bileşenlerdir. Hatta, öğretmenler tasarım ve beceri atölyeleri ve Maker ortamları öğretme ve rehberlik etme konusunda önemli rol oynar. Dolayısıyla, bu çalışma, devlet okulu öğretmenlerinin tasarım ve beceri atölyelerinde işbirlikçi öğrenme ve takım çalışması stratejileri konusundaki anlayışlarını keşfetmek için gerçekleştirilmiştir. Bütünleştirici model ve İşbirlikçi Öğrenme Yeterliklerinin Uygulanması çerçevesi, kavramsal bilgiyi özümsemek, eleştirel düşünmeyi teşvik etmek ve öğrenilen bilgiler arasındaki bağlantıları dahil etmek için uygulanabilecek öğretim birimlerinin talimatlarına gösterir. Bu karma yöntem araştırması için iki aşamada veri toplamak için sıralı keşfedici tasarım uygulandı: nitel, sonra nicel. İlk aşamada, yarı yapılandırılmış mülakatlar alan uzmanların Maker ortamları işbirlikçi ve takım çalışması hakkındaki fikirlerini öğrenmek için gerçekleştirildi. 13 katılımcı mülakat aşamasına katılım sağladı. Mülakat analizleri ikinci aşamada veri toplamayı yönlendiren tema ve alt temayı ortaya çıkardı. Bu nedenle, devlet okulu öğretmenlerinin tasarım ve beceri atölyelerinde işbirlikçi ve takım çalışması konusundaki anlayışlarını inceleyen çevrim içi anket yoluyla nicel veri toplandı. Ankete 168 yanıt verildi; fakat 101 cevap analiz olarak geçerli sayıldı. Araştırma sonuçları öğrenme ortamında tasarım ve beceri atölyelerindeki öğretmenlerin işbirlikçi öğrenmenin öneminin, kullanımının ve stratejilerinin farkında olduğunu gösterir. Yine de işbirlikçi öğrenme stratejileri, değerlendirme teknikleri ve kaynakları Maker ortamları ve TBA'da öğretmenlerin karşılaştığı başlıca zorluklardan biri olduğu ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin yeterlikleri ile ilgili bulgulara müdahale eden faktörler, tasarım ve beceri atölyelerinde ve benzeri ortamlarda daha önce eğitim almamış olmalarıdır. Kaynaklara gelince, finansal ve finansman faktörlerinin ana neden olduğu tahmin edildi.
Özet (Çeviri)
Makerspaces are locations that provide interactive learning environments for students to develop the necessary personal and career skills. This happens while students are collaboratively engaged in making, crafting, designing, and tinkering. The implementation of makerspaces and similar environments have seen a significant increase around the world. In Turkey, MEB have started to establish makerspace-like environments in public schools. These spaces are referred to as the Design and Skills Labs (DSLs). The Turkish Ministry of National Education's vision is to build DSLs in every public school in Turkey. The creation of these environments aims to promote 21st century skills for constructing knowledge while improving life and career skills. Collaborative learning (CL) and teamwork are important key components to the success of DSLs and makerspaces as both addresses creating community-based environments. Moreover, teachers play an important role in instructing and guiding DSLs and makerspaces. Therefore, this study was conducted to explore public-school teachers' understanding of collaborative learning and teamwork strategies in the design and skills labs. The integrative model and the ICLC framework pointed out teaching units' instructions that could be applied to assimilate conceptual knowledge, promote critical thinking, and include connections between learned information. The sequential exploratory design was applied for this mixed method research to collect data in two phases: qualitative, then quantitative. In the first phase, semi-structed interviews were conducted to explore field experts' opinions on collaboration and teamwork in makerspaces. 13 participants were part of the interview phase. The interviews analysis emerged themes and subthemes which directed the data collection in the second phase. Therefore, the quantitative data was collected through an online survey that examined public-school teachers' understanding of CL and teamwork in DSLs. The survey had 168 respondents; yet 101 responses were valid for analysis. The results indicated that DSLs teachers are aware of the importance of CL, its application, and strategies in the learning environment. Nevertheless, CL strategies, assessment techniques, and resources pointed out to be one of the major challenges teachers face in makerspaces and DSLs. The factors that interfere with the findings related with teachers' competencies are the lack of prior trainings on DSLs and similar environments. As for resources, financial and funding factors were speculated to be a main reason.