Kamu kurumuna ait bir sosyal tesisin risk değerlendirmesi
A social facility of a public institution's risk assessment
- Tez No: 726398
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA FANDAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Health, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dünyada her yıl farklı sektörlerde binlerce kişi uygun risk değerlendirmesi yapılmaması/yaptırılmaması sonucu iş kazalarına ve meslek hastalıklarına maruz kalarak sakatlanmakta veya hayatını kaybetmektedir. Yapılan çalışma ile risklerin kabul edilebilir seviyelere çekilebilmesi için gerekli risk kontrol adımlarının atılması neticesinde bahse konu sakatlık halleri ve ölüm oranlarının azaltılması, insan onuruna yakışır bir çalışma ortamının oluşturulmasının sağlanması amaçlanmıştır. Çalışma, kamuya ait bir sosyal tesisin belirli ünitelerinin sorumlu personel refakatinde kontrol edilmesi, tehlike ve riskler ile alınması gereken tedbirlerin belirlenerek önceliklendirilmesi, gerekli düzeltici ve önleyici tedbirlerin alınmasına yönelik tavsiyelerde bulunulması şeklinde 5x5 matris yöntemi kullanılarak yapılmıştır. İlgili tesisin 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun kapsamı dışında olmasına rağmen, gerek tesis müdürünün, gerekse tesis çalışanlarının; İSG kapsamında icra ettikleri faaliyetlerini yasal zorunluluktan daha çok kendi güvenliklerinin bir parçası olarak gördükleri, moral ve motivasyonlarının çok iyi seviyede olduğu, kuvvetli bir ekip ruhuna sahip oldukları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Thousands of people in different sectors around the world are injured or die by exposure to work accidents and occupational diseases since appropriate risk assesments aren't made or allowed in properway. With this study, it is aimed to reduce the mentioned disability and mortality rates as a result of taking necessary risk control measures in order to reduce the risk to acceptable levels and to create a work environment that is worthy of human dignity. The study was carried out in the form of checking certain units of a public social facility, accompanied by responsible personel explaining to the revelant parties with the reasons and making recomendations for the necessary corrective and preventive measures. Despite the fact that the relevant facility is out of the scope of the Occupational Health and Safety Law, No 6331, it has been observed that both the facility manager and employees regard the activities within the scope of occupational health safety as a part of their own safety rather than legal obligation it has been also observed that a strong team spirit and the moral and motivation is at maximum level.