Voltametri yöntemi kullanarak ham petrolde nikel tayini
Determination of nickel in crude oil using voltammetry method
- Tez No: 726457
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR LEVENT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez çalışmasında ham petrol içinde ağır metal olarak en fazla yoğunluğa sahip metallerden olan nikelin, elektroanalitik yöntemlerden biri olan voltametri yöntemi kullanarak tayini çalışması yapılmıştır. Nikel 0.5 M H2SO4 ortamında -3.0 V'ta katodik yönde aktive edilen bor katkılı elmas elektrot yüzeyinde Britton-Robinson (pH = 3.0) ortamında -0.15 V civarında çok duyarlı bir yanıt vermiştir. Geliştirilen kare dalga voltametrik yöntemi BR (pH 3.0) ortamında 0.05-0.6 μM derişim aralığında doğrusal olduğu ve gözlenebilirlik sınırı ve en düşük tayin sınırı sırasıyla 0.003 μM ve 0.01 μM olarak saptanmıştır. Önerilen yöntem ham petrol numunesine başarılı bir şekilde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the determination of nickel, which is one of the metals with the highest density as a heavy metal in crude oil, was carried out using voltammetry method, which is one of the electroanalytical methods. Nickel gave a very sensitive response around -0.15 V in Britton-Robinson (pH = 3.0) environment on the boron-doped diamond electrode surface activated cathodically at -3.0 V in 0.5 M H2SO4 environment. The developed square wave voltammetric method was found to be linear in the concentration range of 0.05-0.6 μM in BR (pH 3.0) medium, and the observability limit and the lowest detection limit were found to be 0.003 μM and 0.01 μM, respectively. The proposed method has been successfully applied to the crude oil sample.