Müteahhit ve taşeron arasındaki uzun dönem ortaklığın proje karına etkisinin analizi
Analysis of the impact of the long-term partnership between the contractor and the subcontractor on the project profit
  1. Tez No: 726607
  2. Yazar: MİRZA İSAYEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER GİRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Taşeron kullanımı inşaat sektöründe fazlalıkla uygulanmaktadır. İnşaat sektöründe taleplerin fazla olması, risklerin ve belirsizliklerin yüksek olması, taşeron kullanımını önemli kılar. Müteahhitlerin sektörde, proje için gereken tüm gerekli kaynak tedarikini sağlaması ve her zaman fazladan çalışan istihdam etmesi beklenemez. Müteahhit-Taşeron ilişkilerinin doğru yönetilmesi çok önemlidir. İş programına uymayan, kalitesiz imalat yapan taşeronlar, müteahhitleri zor durumda bırakabilir. Ödemeleri doğru zamanda yapmayan, gereksiz finansal sorunlara neden olan müteahhitler de taşeronları zor durumda bırakabilir. Sonuç olarak, doğru yönetilemeyen ilişkiler, tarafları zarara uğratmakta ve projeyi kötü etkilemektedir. Bu tez çalışmasında, müteahhit ve taşeronlar arasındaki uzun dönem ortaklık ilişkileri ele alınmıştır. Uzun dönem birlikte çalışmış tarafların, proje sürecinde karşılaştıkları sorunlara karşı verdikleri tepkiler ve ürettikleri çözüm yollarının incelenmesi ve uzun dönem birlikte çalışmanın, taraflara sağladığı avantaj ve dezavantajların belirlenmesi, yapılan projelere etkileri analiz etmede önemli araçlardır. Bu yüzden, bu araçların araştırılması, söz konusu, tez çalışmasının yapılmasını önemli kılmaktadır. Yapılan tez çalışmasının amacı müteahhit ve taşeron arasındaki uzun dönem ortaklığın proje kârına etkisini analiz etmek olmuştur. Bu amaçla, ilk adım olarak, literatürde yapılan çalışmalar ve müteahhit ve taşeronlar arasındaki genel ortaklık çerçevesi araştırılmıştır. Sonrasında müteahhit ve taşeronların birlikte çalışmalarının hukuki temelleri belirlenmiştir. Elde edilen veriler dikkate alınarak birlikte çalışmaları sırasında karşılaşacakları problemlere bakış açılarının ve uzun dönem ilişkilerinin nasıl şekillendiğinin tespiti için müteahhit ve taşeron katılımcılara anket dağıtılarak cevaplar toplanmıştır. Sonraki adım olarak, katılımcılardan toplanan cevaplar analiz edilmiş ve müteahhit ve taşeronlar arasında oluşturulacak uzun dönemli ilişkilerden elde edilecek kazanımlar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of subcontractors is widely practiced in the construction industry. High demands in the construction industry and a large number of risks and uncertainties make subcontractors necessary. Contractors cannot be expected in the industry to supply all the necessary resources required for the project and always employ extra workers. It is crucial to managing the contractor-subcontractor relations correctly. Subcontractors who do not comply with the work schedule and produce low-quality goods can be put the contractors in a difficult situation. Contractors who do not make payments at the right time and cause unnecessary financial problems can create problematic situations for subcontractors. As a result, relationships that are not appropriately managed harm the parties and affect the project in a negative way. In this thesis, long-term partnership relations between contractors and subcontractors are discussed. Examining the reactions of the parties who have worked together for a long time to the problems they encountered during the project process and the solutions they produced and determining the advantages and disadvantages of long-term working together are important tools in analyzing the effects on the projects. Therefore, researching these tools makes it essential to carry out the thesis study. The thesis study aimed to analyze the effect of the long-term partnership between the contractor and the subcontractor on the project profit. For this purpose, as a first step, studies in the literature and general partnership framework between contractors and subcontractors were investigated. Afterward, the legal foundations of the contractors and subcontractors working together were determined. Considering the data obtained, questionnaires were distributed to the contractors and subcontractors to determine their perspectives on the problems they would encounter during their work together and how their long-term relationships were shaped, and answers were collected. As a next step, the answers collected from the participants were analyzed, and the gains to be obtained from the long-term relationships between the contractor and the subcontractors were determined.