Özel güvenlik ve koruma sektöründe iş güvenliği, karşılaşılan riskler ve risk analizi
Occupational safety, risk management and risk analysis in the private security and protection industry
- Tez No: 726755
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA GÖKIRMAK SÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Engineering Sciences, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
İşletmelerde istenmeyen bir durumun meydana gelebilmesinin belirsizliği risk olarak tanımlanmaktadır. Bir iş yeri için çoğunlukla muhtemel riskler, istenmeyen durum veya tehlikeyi temsil edebileceği gibi farklı fırsat ve faydalar da barındırabilir. Bu sebepten risk ve fayda birbiri ile yakından ilişkili olan kavramlardır. Bu sebepten işyerinde temel risklerin belirlenmesi ve ilgili durumlara yönelik önleyici tedbirlerin alınması buna bağlı olarak risk yönetim planının hazırlanması, muhtemel kazaların olma ihtimallerini düşürecektir. Bundan dolayı işyerinde, risk değerlendirmesi yapılarak muhtemel etkilerini azaltabilecek tedbirlerin alınması, takip edilmesi ve süreç içerisinde iyileştirmelerin yapılması son derece önemlidir. Tüm bunların hayata geçirilebilmesi için doğru ve profesyonel bir risk analizinin yapılması zorunludur. Bu tez çalışmasında, yukarıdaki bilgiler ışığında, özel güvenlik ve koruma sistemlerinde, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili risk yönetimi ve risk değerlendirilmesi çalışılmıştır. Risk analizi için özellikle az tehlikeli sınıfında yer alan işletmeler için tercih edilen Fine Kinney risk analiz metodu seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The uncertainty of the occurrence of an undesirable situation in a company is referred to as a risk. For a workplace, it can often represent potential risks, undesirable situations or dangers, as well as various opportunities and benefits. Therefore, risk and benefit are closely related concepts. For this reason, by determining the main risks in the workplace and taking preventive measures for the relevant situations and preparing the risk management plan accordingly, the probability of possible accidents is reduced. For this reason, it is extremely important to take and follow the measures that can reduce the potential impact of a workplace risk assessment and to improve the process. In order to put all this into practice, an accurate and professional risk analysis must be carried out. In this work, in the light of the above information, risk management and risk assessment related to labor protection carried out in private security and protection systems were studied. The Fine Kinney risk analysis method was chosen for the risk analysis, which is particularly preferred for companies in the less dangerous class.