Doğu Karadeniz'de avlanan altınbaş kefal (Chelon auratus, Risso, 1810)'in bazı biyolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some biological characteristics of golden grey mullet (Chelon auratus, Risso, 1810) caught from Eastern Black Sea
  1. Tez No: 726756
  2. Yazar: DİLEK İNCEKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT KALAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, Mayıs 2020 – Nisan 2021 döneminde Rize bölgesinde avlanan Altınbaş Kefali (Chelon auratus, Risso, 1810)'nin bazı biyolojik özellikleri incelenmiştir. Araştırma boyunca, 142 (% 43,83) dişi ve 182 erkek (% 56,17) bireyden oluşan toplam 324 adet örnek elde edilmiştir. Tüm örneklerin toplam boyları 16,5-38,8 cm, ağırlıkları ise 37,76-568,56 g arasında dağılım göstermiş olup ortalama boy ve ağırlıkları sırasıyla 26,9±3,714 cm ve 172,475±72,240 g olarak hesaplanmıştır. Dişi, erkek ve tüm bireylere ait boy-ağırlık ilişkileri sırasıyla; W = 0,0129L2,8641, W = 0,0150L2,8266 ve W = 0,0158L2,8086 şeklinde belirlenmiştir Dişi, erkek ve tüm bireylerde büyümenin negatif allometrik (b
Özet (Çeviri)
In this study, some biological characteristics of Golden grey mullet (Chelon auratus, Risso, 1810) caught in Rize region between May 2020 and April 2021 were investigated. During the study, a total of 324 specimens consisting of 142 (43.83%) female and 182 male (56.17%) individuals were obtained. The total lengths of all samples ranged between 16.5-38.8 cm, and body weights ranged between 37.76-568.56 g, as well as the mean total length and weight were calculated as 26.9±3.714 cm and 172.475±72.240 g, respectively. The length-weigth relationships were determined as W = 0.0129L2.8641 for females, as W = 0.0150L2.8266 for males and as W = 0.0158L2.8086 for overall. The growth was found negative allometric (b