Bağalanı (Silifke-Mersin) civarında yüzeyleyen jura-kretase yaşlı karbonatlı kayaçların stratigrafisi ve fasiyes özellikleri; orta toroslar
  1. Tez No: 726980
  2. Yazar: TUGAY BULAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYATİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışma alanı, Orta Toroslar'ın güneyinde Bağalanı (Silifke-Mersin) civarında, Geyikdağı Tektonik Birliği içerisinde yer almaktadır. Bu çalışmada, bölgede yüzeyleyen Orta Jura-Geç Maastrihtiyen zaman aralığında çökelmiş karbonatlı birimlerin fosil içeriği, litolojik ve mikrofasiyes özellikleri değerlendirilmiştir. Bu amaç kapsamında üç hat boyunca kesit alınmış ve toplam 215 örnek derlenerek incelenmiştir. Çalışma, paleontoloji ve mikrofasiyes analizleri ile beraber stratigrafik yorumlamaları da içeren bütünleşik bir çalışmayı içermektedir. Bu çalışmada, arazi gözlemleri ve ince kesitlerin değerlendirilmesine göre Tokmar ve Hayvandağı formasyonları ayırt edilmiştir. Tokmar Formasyonu Orta Jura öncesi birimler üzerine uyumsuzlukla, boksitli bir seviye ile başlamakta ve dolomitler ile devam etmektedir. Birimin orta-üst kesimleri yer yer dolomitik kireçtaşı, dolomit, breşik kireçtaşı ara seviyeleri içeren, gri, açık gri-bej, krem renkli, orta-kalın, yer yer masif tabakalı kireçtaşlarından oluşmaktadır. Birim içerisinde tanımlanan bentik foraminifer ve alglerin stratigrafik menzilleri dikkate alınarak kat mertebesinde yaşlandırma yapılan Tokmar Formasyonu'nun yaşı Orta Jura-Erken Kampaniyen olarak belirlenmiştir. Stratigrafik menzilleri dikkate alınan formlardan; Bosniella croatica, Redmondoides lugeoni, Praekurnubia spp. Paleopfenderina salernitana, Paleopfenderina trochoidea, Protopeneroplis striata, Kilianina blancheti, Satorina apuliensis, Karaisella uzbekistanica, Pseudomarssonella maxima, Kurnubia palastiniensis, birlikteliğine göre Orta-Üst Jura; Montsalevia salevensis, Haplophragmoides sp., Salpingoporella annulata birlikteliğine göre Erken Kretase; Campanellula capuensis, Mayncina bulgarica, Praechrysalidina infracretacea birlikteliğine göre Hotriviyen-Barremiyen; Debarina hahounerensis, Voloshinoides murgensis, Praechrysalidina infracretacea, Vercorsella laurentii, Nezzazata simplex, Salpingoporella dinarica birlikteliğine göre Barremiyen-Apsiyen; Pseudonummoloculina aurigerica, Nezzazata isabellae birlikteliğine göre Albiyen; Pseudorhaydionina dubia, Cuneolina pavonia birlikteliğine göre Orta-Üst Senomaniyen; Moncharmonita apenninica, Accordiella conica, Dicyclina schlumbergi, Decastronema barattoloi birlikteliğine göre Geç Koniasiyen-Erken Kampaniyen yaş verileri elde edilmiştir. Bu yaş verilerine göre Tokmar Formasyonu içinde orta Senomaniyen ve geç Koniasiyen öncesi uyumsuzluklar belirlenmiştir. Tokmar Formasyonu üzerine uyumsuzlukla gelen Hayvandağı Formasyonu, bej-krem renkli, ince tabakalı, planktonik foraminiferli yarı pelajik kireçtaşları ile krem-bej-beyaz renkli, orta-kalın, yer yer masif tabakalı, rudist kırıntılı, bol iri hyalin bentik foraminiferli kireçtaşı ardalanmasından oluşur. Birim içerisinde belirlenen Orbitoides media, Orbitoides apiculata, Orbitoides gruenbachensis, Omphalocyclus macroporus, Siderolites calcitrapoides türü bentik foraminifer birlikteliğine ve Globotruncana ventricosa, Globortuncana falsostuarti, Globotruncanella havariensis, Contusotruncana fornicata, Pseudotextularia elegans, Racemiguembelina fructicosa, Gansserina wiedenmayeri türü planktonik foraminifer birlikteliğine göre Hayvandağı Formasyonunun yaşı Kampaniyen-Geç Maastrihtiyen olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada, Tokmar Formasyonu'nda dolomit, çamurtaşı, dolomitleşmeli çamurtaşı/vaketaşı, vaketaşı (bentik foraminiferli-algli, biyoklastlı, ostrakodlu, Decastronema'lı), intraklastlı-biyoklastlı vaketaşı, intraklastlı-biyoklastlı istiftaşı/tanetaşı ve pelloidal istiftaşı olmak üzere yedi mikrofasiyes birlikteliği, Hayvandağı Formasyonu'nda ise planktonik foraminiferli-mikrobiyoklastik vaketaşı, biyoklastik vaketaşı, intraklastlı-biyoklastlı vaketaşı/istiftaşı ve iri hyalin foraminiferli-mikrobiyoklastlı istiftaşı/tanetaşı olmak üzere dört mikrofasiyes birlikteliği tanımlanmıştır. Formasyonlarda tanımlanan mikrofasiyes özelliklere ve fosil içeriğine göre, Tokmar Formasyonu'nun genellikle düşük enerjili, gel-git ortamları ve açık platform şartlarında, Hayvandağı Formasyonu'nun ise türbiditik akıntıların etkili olduğu dış platform, yamaç şartlarının hüküm sürdüğü, yer yer ise düşük enerjili derin şelf ortamların egemen olduğu bir ortamda çökeldiği şeklinde yorumlanmıştır. Tokmar Formasyonu, Orta Toroslar'da yaygın olarak yüzeyleyen Jura-Kretase yaşlı benzer birimler ile karşılaştırılabilirken, Hayvandağı Formasyonu ile benzer özellikler sunan çökellerin Toros kuşağında çok gözlenmediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The study area is located in the Geyikdağı Tectonic Unit, around Bağalanı (Silifke-Mersin) south of the Central Taurus Mountains. In this study, the fossil content, lithological and microfacies features of carbonate units that were deposited in the Middle Jurassic-Late Maastrichtian time interval outcropping in the region were evaluated. For this purpose, sections were were measured along three lines and a total of 218 samples were compiledand examined. The study includes an integrated study including stratigraphic interpretations a long with paleontology and micro facies analysis. In this study, Tokmar and Hayvandağı formations were distinguished according to field observations and evaluation of thin sections. The Tokmar Formation begins with a bauxite level unconformably over the pre-Middle Jurassic units and continues with the dolomites. The middle-upper parts of the unit are composed of gray, light gray-beige, cream colored, medium-thick, locally massive bedded limestones with intercalations of dolomitic limestone, dolomite, brecciated limestone. Considering the range zones of benthic foraminifers and algae defined in the unit, the age of the Tokmar Formation was determined as Middle Jurassic-Early Campanian age. According to rangezones of forms considered according to the association of Bosniella croatica, Redmondoides lugeoni, Praekurnubia spp. Paleopfenderina salernitana, Paleopfenderina trochoidea, roto peneroplis striata, Kilianina blancheti, Satorina apulensis, Karaisella ozbekistanica, Pseudomarssonella maxima, Kurnubia palalastiniensis, Satorina apulensisit was determined as Middle-Upper Jurassic; according to the association of Montsalevia salevensis, Haplophragmoides sp., Salpingoporella annulata, it was determined as Early Cretaceous; According to the association of Campanellula capuensis, Mayncina bulgarica, Praechrysalidina infracretacea, it was determined as Hauterivian-Barremian age; According to the association of Debarinaha hahounerensis, Voloshinoides murgensis, Praechrysalidina infracretacea, Vercorsella laurentii, Nezzazata isabellae, Salpingoporella dinarica it was determined as Barremian-Apsian age; according to the association of Nezzazata isabellae it was determined as Albian; According to the association of Pseudonummoloculina aurigerica, Pseudorhaydionina dubia, Cuneolina pavonia it was determined as Middle-Upper Cenomanian age; according to the association of Moncharmonita apenninica, Accordiella conica, Dicyclina schlumbergeri, Decastronema barattoloi the Late Coniacian-Early Campanian age data was obtained. According to these age data, middle Cenomanian and pre-late Coniacian unconformities were determined with in the Tokmar Formation. The Hayvandağı Formation, which unconformably overlies the Tokmar Formation, consists of beige-cream colored, thin bedded, semi-pelagic limestones with planktonic foraminifera and cream-beige-white colored, medium-thick, locally massive bedded, rudist clastic, coarse hyaline benthic foraminiferal limestone intercalations. According to the benthic foraminifera association Orbitoides media, Orbitoides apiculata, Orbitoides gruenbachensis, Omphalocyclus macroporus, Siderolites calcitrapoides determined in the unit and according to Globotruncana ventricosa, Globortuncana falsostuarti, Globotruncanella havariensis, Contusotruncana fornicata, Pseudotextularia elegans, Racemiguembelina fructicosa, Gansserina wiedenmayeri type planktonic foraminifera association the age of Hayvandağı Formation is determined as Campanian-Late Maastrichtian. In this study, pelloidal packstones of the Tokmar Formation, consisting of dolomite, mudstone, dolomitized mudstone/wackestone, wackestone (benthic foraminiferous-algae, bioclast, ostracod, Decastronema), intraclast-bioclast wackestone, intraclast-bioclast packstone/grainstone and pelloidal microscale together. In the Hayvandağı Formation, four micro facies associations were defined, namely planctonic foraminiferous-microbioclastic wackestone, bioclastic wackestone, intraclasted-bioclasted wackestone/packstone and microbioclasted packstone/grainstone with coarse hyaline foraminifera. According to the microfacies features and fossil content defined in the formations, the Tokmar Formation is generally low-energetic, tidal environments and open platform conditions, on the other hand it is interpreted that the Hayvandağı Formation was subsided in an environment where turbitic currents are effective on the outer platform, slope conditions prevail and low energy deep shelf environments are dominant in places. While the Tokmar Formation can be compared with JurassicCretaceousaged similar units widely cropping out in the Central Taurides Mountains, it is seen that the deposits with similar characteristics to the Hayvandağı Formation are not observed in the Taurus Mountain belt.