The impact of strategic leadership in enhancing entrepreneurial characteristics of managers in Iraqi telecommunications companies
Iraklı telekomünikasyon şirketlerinde yöneticilerin girişimcilik özelliklerinin güçlendirilmesinde stratejik liderliğin etkisi
- Tez No: 727004
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEF ALTINBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, girişimcilik özelliklerinin desteklenmesinde stratejik liderliğin etkisi araştırılmıştır. Çalışma, Iraklı telekomünikasyon şirketleri Asicacell, Zain Iraq ve Korek'in orta ve alt yönetim kademelerinde görev yapan müdürler ve süpervizörler üzerinde yürütülmüştür. Uygun olan grup içerisinden, tesadüfi olmayan örneklem yoluyla toplam 272 geçerli yanıt toplanmış ve analiz için değerlendirmeye alınmıştır. Analizler, SPSS yazılımı kullanılarak tamamlanmış ve sonuç olarak aşağıdaki temel bulgulara ulaşılmıştır: 1. Katılımcılar, şirketleri tarafından stratejik liderliğin orta seviyede uygulandığını bildirmişlerdir. 2. Katılımcılar, orta seviye girişimcilik özellikleri taşıdıklarını bildirmişlerdir. 3. Çoklu regresyon analizinde, stratejik liderliğin, girişimcilik özellikleri üzerinde orta düzeyde anlamlı olumlu etki yarattığı görülmüş, determinasyon katsayısı (R2 = 45.3%) ve korelasyon katsayısı da (r = 0.681) olarak tespit edilmiştir. 4. EC'de yaşa, deneyime ve unvana bağlı önemli farklılıklar görülmüş, SL'de ise bu farklılıklar önemsiz düzeyde kalmıştır. Çalışma, elde edilen sonuçlardan yola çıkılarak, aşağıdakilerin de dahil olduğu pek çok pratik ve kuramsal sonuç ortaya koymaktadır: 1. Iraklı telekomünikasyon şirketlerinin yöneticileri, organizasyonlarının gerek kısa gerekse uzun vadede daha iyi sonuçlar elde etmesini sağlamak için, stratejik liderlik uygulamalarını gözden geçirerek yüksek seviyelere çıkarmalıdırlar. 2. Iraklı telekomünikasyon şirketlerinin yöneticileri, ortaya koydukları stratejik liderliğin, girişimcilik özelliklerini destekleme yolunda ancak vasat puanlar alabildiğini ve dolayısıyla, uygulamalarının tam anlamıyla etkin olmadığını veya astları arasında girişimcilik özelliklerinin gelişimini engelleyen başka etmenlerin bulunduğunu dikkate almalıdırlar.
Özet (Çeviri)
Current study investigated the impact of strategic leadership in promoting entrepreneurial characteristics, the study targeted managers and supervisors who operate at middle and lower management in Iraqi telecommunication companies Asicacell, Zain Iraq and Korek. Using non-probability sampling of type convenient, a total of (272) valid responses were collected and deemed for analysis. Using SPSS, analysis was completed and main findings were as follows: i. Participants reported that their companies practice strategic leadership to moderate level. ii. Participants reported that they have moderate level of entrepreneurial characteristics. iii. Multiple regression reported a significant positive moderate impact for strategic leadership on entrepreneurial characteristics as coefficient of determination scored (R2 = 45.3%) and correlation coefficient scored (r = 0.681). iv. Significant differences according to age, experience and title were seen in EC, whereas SL reported insignificant differences. Following gathered results, the study provided many practical implications including: i. Managers of Iraqi telecommunication companies should reconsider their strategic leadership practices to increase it to high level, to allow their organizations achieve better outcomes at both short and long term. ii. Mangers in Iraqi telecommunication companies should be aware that their practices of strategic leadership scored modest level in promoting entrepreneurial characteristics, this evidently donates that their practices are not fully effective or maybe there are other reasons still hindering entrepreneurial characteristics development among their sub-ordinates.