Remineralizasyon etkili farklı ajanların remineralizasyon potansiyellerinin karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmesi
Comparative evaluation of remineralization potentials of different remineralizing agents
- Tez No: 727220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA CEYHAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pedodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Çalışmamızda, 5 farklı çocuk diş macununun, süt dişinde oluşturulmuş yapay başlangıç mine çürüğü üzerindeki remineralizasyon etkilerinin değerlendirilerek alternatif çürük önleyici ajanların belirlenmesi, aynı zamanda bu diş macunlarının yüzey pürüzlülüğüne olan etkilerinin değerlendirilmesi ve aşındırıcılık etkisinin remineralizasyon ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Toplanan 37 adet süt azı dişinden elde edilen 74 adet mine örneğinin 60'ı, her grupta 12 adet örnek olacak şekilde Grup 1: Splat®, Grup 2: Logodent®, Grup 3: Eyüp Sabri Tuncer®, Grup 4: Naturalive®, Grup 5: Buccotherm® olarak 5 gruba ayrıldı. Örnekler, 72 saat demineralizasyon solüsyonunda bekletildi ve 7 günlük pH döngüsü ile diş macunları uygulandı. Örneklerden 60'ına başlangıç, demineralizasyon ve pH döngüsü sonrasında mikrosertlik ve AFM analizleri yapıldı; 14 örnek ise SEM ile değerlendirildi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edildi. Tüm aşamalarda diş macunlarına göre mikrosertlik değerlerinin medyanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı (p>0,05); macunların kendi içlerinde tüm aşamalar sonrasında ölçülen mikrosertlik değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu saptandı (p0,05). Tüm aşamalarda macunların yüzey pürüzlülüğü değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu, demineralizasyon sonrası yüzey pürüzlülüğünün daha yüksek olduğu belirlendi (p0,05). Demineralizasyon sonrası ve remineralizasyon sonrası zamanlarındaki mikrosertlik ve yüzey pürüzlülüğü ölçüm değerleri arasındaki farklar açısından, diş macunları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı tespit edildi (p>0,05). Yapılan korelasyon analizi sonucunda, diş macunlarının remineralizasyon potansiyelleri doğrultusunda, yüzey pürüzlülüğünü artırıp azalttıkları anlaşıldı. Bulgular SEM görüntüleri ile desteklendi. Diş macunlarının her biri remineralizasyon sonrasında, mikrosertlik değerini demineralizasyon sonrasına göre artırmış, bu artış yalnızca Buccotherm® ve Naturalive® macun gruplarında anlamlı bulunmuştur. Demineralizasyon aşaması sonrasında artan yüzey pürüzlülüğünü, diş macunlarının her biri azaltmış ancak bu azalma macunlar arasında anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to determine the alternative anti-caries agents by evaluating the remineralization effects of five different pediatric dentifrices on artificial initial enamel caries lesions in primary teeth, as well as to evaluate the effects of these dentrifrices on the surface roughness and to investigate the relationship between the abrasiveness effect and remineralization. Sixty of 74 enamel samples obtained from 37 primary molars were divided into five groups, with 12 samples in each group: Group 1: Splat®, Group 2: Logodent®, Group 3: Eyüp Sabri Tuncer®, Group 4: Naturalive®, Group 5: Buccotherm®. The samples were kept in demineralization solution for 72 hours and dentrifrices were subjected to a 7-day pH cycling model. Microhardness and AFM analyzes were performed on 60 of the samples after initialization, demineralization, and pH cycling; 14 samples were evaluated by SEM. Obtained data were analyzed statistically. There was no statistically significant difference between the medians of microhardness values according to dentrifrices at all stages (p>0.05); there was a statistically significant difference between the microhardness values of the dentrifrices themselves measured after all stages (p0.05). It was determined that there was a statistically significant difference between the surface roughness values of the dentrifrices at all stages, and the surface roughness was higher after demineralization (p0.05). There was no statistically significant difference between dentrifrices in terms of the differences belong to microhardness and surface roughness measurement values after demineralization and after remineralization (p>0.05). Findings were supported by SEM images. As a result of the correlation analysis, it was understood that dentrifrices increased or decreased the surface roughness in line with their remineralization potential. Each of the dentrifrices increased the microhardness value after remineralization compared to after demineralization, this increase was found to be significant only in Buccotherm® and Naturalive® dentrifrice groups. Each of the dentrifrices decreased the increased surface roughness through the demineralization stage, but this decrease was not significant among the dentrifrices.