Didem Madak'ın şiirlerinin söz dizini (Sıklık-dil-kavram)
Word index of Didem Madak's poems (Frequency-language-concept)
- Tez No: 727297
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE BERKAN YENİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Çalışmamızın ilk kısmında Cumhuriyet Dönemi Türk şiiri genel hatlarıyla anlatılmış, ardından da bu dönemin hafızalarda iz bırakmış değerli şairi Didem Madak'ın hayatı, eserleri, ödülleri ve edebî kişiliği hakkında doyurucu bilgiler verilmiştir. Çalışmamızın diğer kısmında ise Didem Madak'ın tüm şiirleri bilgisayar ortamına aktarılmış, Microsoft Excel programı üzerinde dizin çalışması yapılmış ve AntCont programıyla kelime sıklıklarına ulaşılmıştır. Bu bölümleme ve düzenlemelerin ardından Didem Madak'ın tüm şiirlerinin söz dizini oluşturulmuştur. Ayrıca kelimelerin köken bilgisi üzerinde de çalışma yapılmıştır. Bu dizin çalışmasıyla sonuç bölümünde Didem Madak'ın şiirlerinde en çok kullanılan kelimeler ve kavramların bilgisine ulaşılmış, ayrıca yapılan kelime kökeni çalışmasıyla da en çok hangi dilden kelime kullanıldığı bilgisine de ulaşılmış ve bunların tamamı tablolar halinde sunulmuştur. Şiirlerde kullanılan kelimeler ve kavramlar üzerinden çeşitli yorumlar yapılıp tez sonlandırılmıştır. Bu çalışmanın ortaya koymuş olduğu söz dizininin Didem Madak ile ilgili yapılacak araştırmalara kaynak oluşturması temenni edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the first part of our study, the Turkish poetry of the Republic Period was explained in general terms, and then, satisfactory information was given about the life, works, awards and literary personality of Didem Madak, the valuable poet of this period who left a mark in the memories. In the other part of our study, all of Didem Madak's poems were transferred to the computer environment, an index study was made on the Microsoft Excel program and the word frequencies were reached with the AntCont program. After these divisions and arrangements, the syntax of all Didem Madak's poems was created. In addition, a study was carried out on the origin of the words. With this index study, in the conclusion part, the information of the most used words and concepts in Didem Madak's poems has been reached, and the word origin study has also reached the information from which language is used the most, and all of them are presented in tables. Various comments were made on the words and concepts used in the poems and the thesis was concluded. It is hoped that the syntax of this study will be a source for researches about Didem Madak.