Sultanahmet turizminde online pazarlamada B2B ve B2C eğilimi
B2B and B2C trends in online marketing in Sultanahmet tourism
- Tez No: 727459
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR ÜNDEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Teknoloji ve internet araçlarının gelişmişliği ve yaygın kullanımı turizm sektörünü de etkilemiştir. Turizm sektöründeki işletmeler son dönemde etkinliği artan dijital pazarlama araçlarını yoğun olarak kullanmaya başlamıştır. Turizm işletmelerinde sosyal medya kullanımı artmış, satış kanalları daha çok elektronik hale gelmiş ve müşteri ile işletme arasında dijital platformlarda çift yönlü iletişimin önemi artmıştır. Bu bağlamda konaklama işletmelerinin dijital pazarlama araçlarını ne derece etkin kullandığını ve bu konuda hangi eğilime sahip olduğunun belirlenmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı dijital pazarlamayı benimseyen ve oldukça önemli bir konumda bulunan Sultanahmet bölgesindeki konaklama işletmelerinin B2B ve B2C pazarlama ve satış faaliyetlerindeki eğiliminin belirlenmesidir. Bu eğilimin tüketici tercihlerine bağlı olmasının yanında turizm işletmesinin dijital alandaki yetkinliğine ve tercihlerine de bağlı olduğu düşünülmektedir. Bu kapsamda Sultanahmet bölgesindeki 30 konaklama işletmesine anket uygulanarak veriler elde edilmiş ve bu işletmelerin, aynı zamanda da bu çalışmanın araştırma sorusu olan, B2B ve B2C eğilimi tespit edilmiştir. Demografik verilerin de toplandığı çalışma nitel bir araştırma özelliği taşımaktadır. Çalışmadan elde edilen ana bulgu, Sultanahmet bölgesindeki konaklama işletmeleri (%63,3) daha çok B2C rezervasyon ve pazarlama türünü tercih etme eğiliminde olduğudur. Bu işletmelerin sosyal medya ve dijital pazarlama araçlarını etkin kullandığı da tespit edilmiştir. B2B ve B2C rezervasyonların en çok yaz döneminde alındığı görülmüştür. B2B türünde en çok rezervasyon İngiltere üzerinden gelirken, B2C türünde bu durum Rusya ve Avrupa ülkelerinin öne çıkmasıyla farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The development and widespread use of technology and internet tools have also affected the tourism sector. Businesses in the tourism sector have started to use digital marketing tools, which have increased their effectiveness recently. The use of social media in tourism businesses has increased, sales channels have become more electronic and the importance of two-way communication between customers and businesses on digital platforms has increased. In this context, it is important to determine how effectively the accommodation businesses use digital marketing tools and what tendency they have in this regard. The aim of this study is to determine the trend of B2B and B2C marketing and sales activities of accommodation businesses in the Sultanahmet region, which has adopted digital marketing and is in a very important position. It is thought that this trend depends on consumer preferences, as well as on the competence and preferences of the tourism business in the digital field. In this context, data were obtained by applying a questionnaire to 30 accommodation businesses in the Sultanahmet region, and the B2B and B2C tendencies of these businesses, which is also the research question of this study, were determined. The study, in which demographic data were also collected, has a qualitative research feature. The main finding obtained from the study is that accommodation establishments (63.3%) in the Sultanahmet region tend to prefer B2C reservation and marketing type. It has also been determined that these businesses use social media and digital marketing tools effectively. It has been observed that B2B and B2C reservations are mostly received during the summer period. In B2B type, the most bookings came from England, while in B2C type, this situation differed with the prominence of Russia and European countries.