Üniversite öğrencilerinin kişilik tipolojisi ile kullandıkları problem çözme becerileri ve stresle başa çıkma tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the personal typology of university students, their problem-solving skills and the styles of coping with stress
  1. Tez No: 727488
  2. Yazar: GÜLŞAH DURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Araştırmamızda, üniversite öğrencilerinin okul ve sosyal ortamlarda karşı karşıya kaldıkları stres kaynaklarıyla nasıl başa çıktıkları, kişilik tipolojileri ve problem çözme becerileri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında 536 üniversite öğrencisine anketler online olarak uygulanmıştır. Beş Faktör Kişilik Özellikleri Ölçeği, Problem Çözme Envanteri ve Stresle Başa Çıkma Tarzları ölçekleri kullanılmıştır. Toplanan veriler ise SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiştir. BFKÖ alt boyutlarından kadınların erkeklere göre daha yüksek duygusal istiskrarlılık puanlarına sahip oldukları bulunmuştur. Akademik not ortalamaları yüksek olan katılımcıların daha düşük not ortalamasına sahip katılımcılara göre daha yüksek deneyime açıklık puanlarına sahip olduğu saptanmıştır. Erkeklerin kadınlara kıyasla problem çözüm sürecinde aceleci oldukları ve kaçıngan bir tutum sergiledikleri görülmüştür. PÇE aceleci ve kaçıngan toplam puanları ile Stresle Başa Çıkma Tarzları Kendine Güvenli, İyimser, Sosyal Destek Arama Yaklaşımı ile negatif, Çaresiz ve Boyun Eğici Yaklaşım arasında ise pozitif ve anlamlı bir korelasyon bulunmuştur. Analiz sonuçlarımıza göre öğrencilerin uyumluluk ve deneyime açıklık özelliklerinin yüksek olduğu, problem çözme algılarının yüksek olduğu, stres meydana getiren durumlara karşı en fazla çaresiz ve kendine güvenli yaklaşımını benimsediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In our research, it is aimed to examine how university students cope with the sources of stress they face in school and social environments, and the relationships between personality typologies and problem-solving skills. Within the scope of the research, questionnaires were applied online to 536 university students. Five Factor Personality Traits Scale, Problem Solving Inventory and Stress Coping Styles scales were used. The collected data were analyzed with the SPSS 25.0 program. It has been found that women have higher emotional stability scores than men from the sub-dimensions of BFI. It was determined that participants with high academic grade averages had higher openness to experience scores than participants with lower grade point averages. Compared to women, men were found to be hasty and avoidant in the problem-solving process. A positive and significant correlation was found between PSI hasty and avoidant total scores and Stress Coping Styles, Self Confident, Optimistic, Social Support-Seeking Approach and Negative, Helpless and Submissive Approach. According to our analysis results, it is seen that students have high adaptability and openness to experience, have high problem solving perceptions, and adopt the most helpless and self-confident approach to stressful situations.