Üniversite öğrencilerinin fair play ve öz-yansıtma düzeylerinin incelenmesi
An investigation of university students' levels of fair play and self-reflection
  1. Tez No: 946886
  2. Yazar: İBRAHİM KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFEM SEZEN BALÇIKANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin fair play ve öz-yansıtma eğilimlerini incelemek ve bu becerilerin geliştirilebilmesi için önerilerde bulunmaktır. Betimsel tarama yönteminin kullanıldığı bu araştırmada, 2023-2024 eğitim öğretim döneminde üniversitelerin spor takımlarında yer alan ve Üniversiteler Spor Ligi (Ünilig)'ne katılan 295 öğrencinin verisi analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan bireylerin %51.5'i erkek, %48.5'i kadın ve ortalama yaşları 21.25±2.11'dir. Veri toplama sürecinde“Kişisel Bilgi Formu”,“Çok Boyutlu Sportmenlik Yönelimi Ölçeği”ve“Sporcuların Antrenman ve Müsabakaya İlişkin Öz-Yansıtma Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 27 ve R Project programlarıyla yapılmıştır. Ölçeklere güvenirlik analizi olarak Cronbach Alfa katsayısı uygulandıktan sonra veriler“Bağımsız örneklemler t-testi”,“Tek yönlü ANOVA testi”ve“Pearson korelasyon testi”ile değerlendirilmiştir. Öğrencilerin öz-yansıtma düzeylerinin, fair play eğilimlerini yordama durumunu değerlendirmek için“Lineer regresyon analizi”uygulanmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin öz-yansıtma düzeyleri ile yaş ve lisanslı olarak spor yapma süresi arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Buna ek olarak öz-yansıtma düzeyi kadınlar lehine ve milli sporcular lehine anlamlı farklılık oluşturmuştur. Öğrencilerin fair play düzeylerinde ise kadınlar lehine anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin öz-yansıtma ölçeği puanları ile fair play ölçeği puanları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca öğrencilerin öz-yansıtma düzeylerinin fair play eğilimlerini yordadığı tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, öğrencilerin öz-yansıtma becerilerinin geliştirilmesi ve fair play eğitiminde öz-yansıtma temelli etkinliklere yer verilmesinin, öğrenme sürecini daha etkili hale getirebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to exemine university students' tendencies toward fair play and self-reflection, and ot offer suggestions for the development of these skills. This study, which employed a descriptive survey design, analyzed data from 295 students who were members of university sports teams and participated in the University Sports Leage during the 2023-2024 academic year. 51.5% of the participants were male, 48.5% were female, and their mean age was 21.25±2.11. The data collection instruments included“Personel Information Form”,“Multidimensional Sportpersonship Orientation Scale”and“Athletes' Self-Reflection Scale on Training and Competition”. Statistical analyses were conducted using SPSS 27 and R Project software. Following reliability analyses using Cronbach's alpha coefficients, the data were analyzed through Independent Samples t-Test, One-Way ANOVA and Pearson Correlation Test. In addition, Linear Regression Analysis was employed to assess the predictive power of students' self-reflection levels on their fair play tendencies. The results indicated a statistically significant positive relationship between students' self-reflection levels and both age and duration of licensed athletic participation. Furthermore, significant differences were found in self-reflection scores in favor of female students and national athletes. Similarly, fair play scores were significantly higher among female students. A significant positive correlation was also found between self-reflection and fair play scores. Moreover, self-reflection levels were found to significantly predict students' fair play tendencies. Based on these findings, it can be concluded that enhancing students' self-reflection skills and integrating self-reflection-based activities into fair play education may conribute to more effective learning outcomes.