Omeprazol, lansoprazol ve pantoprazolun karaciğer rejenerasyonu üzerine etkilerinin karşılaştırılması(deneysel çalışma)
Comparison of the effects of omeprazole, lansoprazole and pantoprazole on liver regeneration(experimental study)
  1. Tez No: 727549
  2. Yazar: HÜSEYİN AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ KURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Karaciğer cerrahisi ile ilgili birçok komplikasyon belirlenmiştir. Bukomplikasyonlardan biri akut gastroduodenal mukozal lezyonlar ve bu lezyonlarabağlı kanamalardır. Hayatı tehdit edebilecek derecede şiddetli kanamalara nedenolabilen bu komplikasyonun gelişmesini önlemek ve oluştuğunda tedavi etmek içingastrik asiditenin azaltılması amaçlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı %70 parsiyel hepatektomi uygulanan sıçanlarda protonpompası inhibitörleri olan omeprazol, lansoprazol ve pantoprazolun karaciğerrejenerasyonu üzerine etkilerini belirlemek ve kıyaslamaktır.Bu çalışmada, ağırlıkları 200-250 gram arasında değişen, 8-10 haftalık,standart laboratuvar yemi ile beslenen 64 adet Wistar Albino türü her iki cinsiyettesıçan kullanıldı. Her grupta 16 adet sıçan olacak şekilde 4 grup oluşturuldu.Grup 1: Omeprazol verilen grupGrup 2: Lansoprazol verilen grupGrup 3: Pantoprazol verilen grupGrup 4: Serum fizyolojik verilen grup (kontrol grubu)Tüm deneklere %70 parsiyel rezeksiyon uygulandı. %70 karaciğerrezeksiyonundan hemen sonra başlanarak birinci gruba 40 mg/kg/gün omeprazol,ikinci gruba 30 mg/kg/gün lansoprazol, üçüncü gruba 20 mg/kg/gün pantoprazol vedördüncü gruba 0.5 cc serum fizyolojik intraperitoneal olarak verildi. Karaciğerrezeksiyonundan sonra 3. ve 7. günlerde her gruptan sekizer adet denek sakrifiyeedildi. Ölümden hemen önce eter anestezisi altındaki deneklerden biyokimyasalanaliz için Vena kava inferiordan kan numuneleri alındı. Geride kalan karaciğerdokuları rejenerasyonu değerlendirmek için rezeke edildi.Karaciğer rejenerasyonunu değerlendirmek için Ki-67 monoklonal antikorukullanıldı.Bu çalışmada %70 parsiyel hepatektomi sonrası omeprazol verilen gruptakaraciğer rejenerasyonunun azaldığı saptandı. Lansoprazol ve pantoprazolunkaraciğer rejenerasyonuna etkisinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many complications related to liver surgery have been identified. One of these complications is acute gastroduodenal mucosal lesions and bleeding associated with these lesions. It is aimed to reduce gastric acidity in order to prevent the development of this complication, which can cause life-threatening severe bleeding, and to treat it when it occurs. The aim of this study is to determine and compare the effects of omeprazole, lansoprazole and pantoprazole, which are proton pump inhibitors, on liver regeneration in rats who underwent 70% partial hepatectomy. rats of both sexes were used. Four groups were formed with 16 rats in each group. Group 1: The group given omeprazole Group 2: The group given lansoprazole Group 3: the group given pantoprazole Group 4: the group given physiological saline (control group) All subjects underwent 70% partial resection. Starting immediately after 70% liver resection, 40 mg/kg/day omeprazole was given to the first group, 30 mg/kg/day lansoprazole to the second group, 20 mg/kg/day pantoprazole to the third group, and 0.5 cc saline intraperitoneally to the fourth group. Eight subjects from each group were sacrificed on the 3rd and 7th days after liver resection. Blood samples were obtained from the inferior vena cava for biochemical analysis from subjects under ether anesthesia just before death. Remaining liver tissues were resected to evaluate regeneration. Ki-67 monoclonal antibody was used to evaluate liver regeneration. In this study, liver regeneration was found to be decreased in the group given omeprazole after 70% partial hepatectomy. It was determined that lansoprazole and pantoprazole had no effect on liver regeneration.