Farklı marinasyon uygulamalarının sous vide tekniği ile pişirilen bifteklerin tekstürel ve duyusal özellikleri üzerine etkisi
The effect of different marinating treatments on the textural and sensory properties of the steaks cooked with the Sous Vide technique
  1. Tez No: 727594
  2. Yazar: SELİM UZUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ YALINKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, sous vide tekniği ile pişirilen bifteklerin duyusal niteliklerini geliştirmek amacıyla farklı marinasyon uygulamalarının ürünün duyusal ve tekstürel özellikleri üzerine etkilerini incelemektir. Bu amaçla, pişirme öncesi bifteklere klasik et marinasyonunun (kontrol grubu) yanı sıra ayrı ayrı dört farklı marinasyon karışımı (teriyaki, barbekü, kahve ve tatlı-ekşi) da uygulanmış ve ardından sous vide tekniği ile gerçekleştirilen pişirme işlemi sonrası örneklerin tekstürel özellikleri WarnerBratzler (WB) Shear Yöntemi ve Tekstür Profil Analiz ile ölçülürken örneklerin duyusal kalite parametreleri ise hedonik tip skala yardımıyla incelenmiştir. Ayrıca pişmiş örneklere ait pH değerleri de belirlenmiştir. Sous vide tekniği ile pişirme işlemi sonrası en düşük ortalama pH değerleri sırasıyla tatlı-ekşi aromalı marinasyon grubu (5,32±,08) (p0,05) saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of different marination applications on the sensory and textural properties of the product in order to improve the sensory properties of steaks cooked with the sous vide technique. For this purpose, four different marination mixtures (teriyaki, barbecue, coffee and sweet-sour) were applied separately to the steaks before cooking, in addition to classical meat marination (control group), and then the textural properties of the samples after the sous vide cooking process were determined by Warner-Bratzler (WB) Shear Method and Texture Profile Analysis; sensory quality parameters of the samples were examined with the help of hedonic type scale. In addition, the pH values of the cooked samples were determined. Following the cooking process with the sous vide technique, the lowest average pH values were found in the sweet-sour flavored marination group (5.32±.08) (p0.05) between this group and the coffee meat marination group and the teriyaki sauce based marination group.