Sağlıklı gönüllülerde eşleştirilmiş eşikaltı ikili uyarım ile ortaya çıkan motor uyandırılmış potansiyel yanıtının değerlendirilmesi: Bir intrakortikal fasilitasyon çalışması
Evaluation of the motor-evoked potential response obtained from two subthreshold paired pulse stimulus in healthy volunteers: An intracortical facilitation study
- Tez No: 727755
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT CENGİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
GiriĢ: Motor korteks ve kortikospinal yolların bütünlüğünü değerlendirmede kullanılan önemli parametrelerden biri motor uyandırılmış potansiyel yanıtıdır. Bu yanıtın karmaşık bir devre ile transkranial manyetik uyarım neticesinde I dalgaları aracılığıyla ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu yanıtın oluşmasında rol alan intrakortikal devrelerin incelenmesi iki uyarım paradigmaları ile mümkündür. Bu çalışmada eşikaltı eşleştirilmiş ikili uyarımın ortaya çıkardığı yanıt ve bu yanıtın mekanizması değerlendirebilmek amacıyla eşik izleme yöntemi ve tek motor ünite kayıtlama yöntemi kullanılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızın ilk kısmında eşik izlenme yöntemi kullanılmıştır. Bu kısımda 1- 1.5- 1.8- 2.1- 2.4- 2.7- 3.0- 3.3- 3.5- 3.8- 4.1-4.3- 4.5 msn ISI‟larda eşleştirilmiş, koşullu uyarısı %85 RMT şiddetinde olan ikili uyarı verilmiştir. Çalışmanın bu kısmında 16 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. İkinci kısımda ise ilk kısımda en çok fasilitasyonun tespit edildiği 1.5 msn ISI seçilerek; önce AMT şiddetin sonrasında, %85 AMT şiddetinde eşleştirilmiş ikili uyarı verilmiştir. Bu kısımda ise 11 sağlıklı gönüllü dahil edilmiş olup bir gönüllüden 2 adet tek motor ünite kaydı yapılara, toplam 12 motor ünite kaydı yapılmıştır. Bazal ve ikili uyarımda PSTH‟lar elde edilerek toplam boşalım sayısı, elde edilen piklerin ateşleme yüzdeleri, boşalım sayıları ve süreleri karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmanın ilk kısmında koşullandırılmış %85 RMT şiddetinde uyarı ile 1.5 -1.8 ms ISI‟larda en belirgin fasilitasyon izlenmiştir. Sonrasında 2.1- 60 2.7 msn ISI‟larda ise inhibisyon izlenmiştir. İlk izlenen fasilitasyondan küçük olmakla birlikte 3.3 ve 4.5-4.8 ms ISI‟larda da fasilitasyonun tekrar izlendiği görülmektedir. İkinci kısımda, bazal uyarımda yani AMT şiddetinde tekli uyarımda 12 kayıttan 10 tanesinde en az iki pik elde edilmiştir. İkili uyarımda toplam boşalım sayısı artmıştır. Ayrıca birinci pik ateşleme yüzdesi azalırken, ikinci pikteki ateşleme yüzdesinin anlamlı olarak arttığı izlenmiştir. Sonuçlar: Çalışmamızın ilk kısmında izlenen kısa intervalli fasilitasyon önceki çalışmaları destekler nitelikte erken I dalgalarına atfedilebilecek latansa sahip olduğu izlenmiştir. İkinci kısımda ise toplam başalım sayısının artması, ikinci pik ateşleme yüzdesinin artması ve ilk pik ateşleme yüzdesinin azalması da intrakortikal erken I dalgalarının senkronizasyonunu destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Motor evoked potential response is one of the most important parameter used to evaluate the integrity of the motor cortex and corticospinal pathways. It is known that this response occurs due to I waves as a result of transcranial magnetic stimulation with a complex circuit. Investigation of the intracortical circuits causes to the formation of this response is possible with paired pulse paradigms. In this study, threshold tracking and single motor unit recording methods were used in order to evaluate the response elicited by subthreshold paired pulse stimulation and the mechanism of this response. Materials and Methods: In the first part of our study, the threshold tracking method was used. In this part, 1, 1.5, 1.8, 2.1, 2.4, 2.7, 3.0, 3.3, 3.5, 3.8, 4.1, 4.3, 4.5 msec at ISIs, a paired pulse stimulation with a conditional stimulation of 85% RMT is given. In this part of the study, 16 healthy volunteers were included. In the second part, 1.5 msec ISI is selected in the first part, in which the prominent facilitation is determined; paired pulse was given AMT before and after at 85% AMT strength. In this part, 11 healthy volunteers were included, and 2 single motor units were recorded from one volunteer, and a total of 12 motor units were recorded. PSTHs were obtained in basal and paired pulse stimulation and the total number of spikes, the firing percentages of the obtained peaks, the number of spikes and their duration were compared. Results: In the first part of the study, the most prominent facilitation was observed at 1.5 -1.8 ms ISIs with conditioned 85% RMT stimulation. Afterwards, inhibition was observed in the range of 2.1-2.7 msec. It is determined that facilitation is observed again in 3.3 and 4.5-4.8 msec ISIs that are smaller than the first observed facilitation. In the second part, at least two peaks were obtained in 10 of 12 recordings in basal stimulation, that is, in single stimulation at AMT intensity. The total number of spikes increased in paired pulse stimulation. In addition, it was observed that while the first peak firing percentage decreased, the firing percentage at the second peak increased significantly. Conclusions: The short-interval facilitation observed in the first part of our study has a latency that can be attributed to early I waves, which supports previous studies. In the second part, the increase in the total number of spikes, the increase in the second peak firing percentage and the decrease in the first peak firing percentage also support the synchronization of the intracortical early I waves.