Tip 2 diyabetes mellitus hastalarında retinopati ve serum magnezyum düzeyi ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of retinopathy and serum magnesium level in patients with type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 727886
  2. Yazar: İSMAİL SEFA ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Diyabetik retinopati Tip 2 DM hastalarında gelişen ciddi bir mikrovasküler komplikasyon olup görme kaybı ve körlüğe sebep olabilir. Magnezyum vücutta önemli bir role sahip olan bir hücre içi katyon olup kan şekeri regülasyonunda önemli bir role sahiptir. Bu çalışmada amaç Tip 2 DM hastalarında serum magnezyum düzeyi ile diyabetik retinopati arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmamıza 30 Ekim 2021-30 Aralık 2021 tarihleri arasında Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 118 hasta dahil edilmiştir. Katılımcılara diyabet takibine yönelik rutin muayeneler ve labaratuar tetkikleri (tansiyon ölçümü, tam kan sayımı, kan biyokimyası, elektrolitler, HbA1c, kolesterol paneli, TİT, idrar protein/kreatinin oranı) uygulanmış olup retinopati varlığı için göz hekimine danışılarak, aynı göz hekimi tarafından ploriferatif ve non ploriferatif diyabetik retinopati varlığı araştırılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows) 22.0 programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların ortalama yaşları (57,14±10,31),diyabet süresi (5,8±4,22) olmuştur. Hastaların %80,51'inde Mg durumu normalken %19,49'unun Mg durumu eksik olduğu görülmüştür. Hastaların %7,63'ünde proliferatif retinopati ve %15,25'inin non proliferatif retinopati görülmüştür. Katılımcıların regülasyon durumları 70'i (%59,32) iyi, 33'ü (%27,97) orta ve 15'i (%12,71) kötü olarak dağılım göstermiştir. Katılımcıların Mg değeri normal olanlar (7,59±1,57) ile eksik olanların (8,73±1,69) HbA1c değerleri arasında anlamlı fark saptandı. Hastalarının retinopati durumu ile regülasyon durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı (X2 =13,591, p=0,009). Retinopatisi olmayan %7.69'unun regülasyon durumu kötü regüle , proliferatif retinopatisi olan hastaların %33.33'ünün kötü regüle ve non proliferatif retinopati olan hastaların %27,78'inin kötü regüle olduğu görülmüştür. Hastalarının Mg eksikliği durumu ile retinopati durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Diabetic retinopathy is a serious microvascular complication that develops in Type 2 DM patients and can cause vision loss and blindness. Magnesium is an intracellular cation that has an important role in the body and has an important role in blood sugar regulation. The aim of this study is to research the relationship between serum magnesium level and diabetic retinopathy in Type 2 DM patients. Method: 118 patients who applied to Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Family Medicine Clinic between October 30, 2021 and December 30, 2021 were included in our study. Routine examinations and laboratory tests(Blood pressure measurement, complete blood count, blood biochemistry, electrolytes, HbA1c, Cholesterol panel, TIT, Urine protein/creatinine ratio) for diabetes follow-up were applied to the participants. The presence of pleuriferative and nonpleuriferative diabetic retinopathy was investigated by the same ophthalmologist by consulting the ophthalmologist for the presence of retinopathy. While evaluating the findings obtained in the study, SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows) 22.0 program was used for statistical analysis. Findings: The mean age of the patients participating in the study was (57.14±10.31), and the duration of diabetes was (5.8±4.22). While Mg status was normal in 80.51% of the patients, Mg status was found to be deficient in 19.49% of them. Proliferative retinopathy was observed in 7.63% and non-proliferative retinopathy in 15.25% of the patients. The regulation status of the participants was distributed as 70 (59.32%) good, 33 (27.97%) moderate and 15 (12.71%) bad. A significant difference was found between the HbA1c values of the participants with normal Mg values (7.59±1.57) and those with deficient (8.73±1.69). A statistically significant correlation was found between the patients' retinopathy status and their regulation status (X2=13.591, p=0.009). It was observed that the regulation status of 7.69% without retinopathy was poorly regulated, 33.33% of patients with proliferative retinopathy were poorly regulated and 27.78% of viii patients with non-proliferative retinopathy were poorly regulated. A statistically significant correlation was found between the Mg deficiency status of the patients and their retinopathy status.