Türk Muhasebe Hukukunda karşılıklar ve uluslararası standartlarla karşılaştırılması
The Covers in Turkish Accounting Law and its comparison with yhe international standards
  1. Tez No: 72230
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Karşılıklar, işletmelerin gelecekteki risk ve zararlarını karşılamak, likiditesini sağlamlaştırmak, kredibilitesini artırmak, finansal tablolarının doğru ve güvenilir bir şekilde hazırlanmasını, ayrıca işletmeyle ilgilenen üçüncü kişilere karşı yanıltıcı bilgi vermemek amacıyla, ayırdıkları güvenlik tutandır. Günümüzde giderek artan ekonomik bütünleşmelerin, bütünleşmeye taraf ülkeler arasındaki fiziksel, teknik ve mali engellerin kaldırılmasını; ekonomik bütünleşmeye sonucunda ülkeler arasında, ekonomik, sosyal ve mali politikaların harmonizasyonunu sağlamıştır. Böylece ekonomik gelişmişlik düzeyleri ne kadar yalan olursa olsun, iktisadi bütünleşmeye yönelen ülkelerin, iktisadi, sosyal ve politik ortama uyum için tedbir almaları gerekmiştir. Çok uluslu şirketlerin artması ve bu şirketlerin değişik ülkelerin sermaye piyasalarında işlem görmeleri sonucu, muhasebe standardizasyonunun önemini artırmış ve Uluslararası Muhasebe Standartlarının geliştirilip uygulanmasına yol açmıştır. Türkiye'de globalleşen dünya da yerini almış ve ekonomik entegrasyonun gerçekleşmesi için uyum çalışmalarına başlamıştır. Bu yönde, Uluslararası Muhasebe Standartlarına uyumlu, Türkiye'ye uyarlanmış 11 adet Türk Muhasebe Standardı yayınlamış ve yeni standartlar için çalışmalar sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The covers are the security sums that the enterprises reserve to cover the possible risks and the loss in future; to relieve their liquidity; to increase their credibility; to have their financial statements prepared in an exact and reliable way; and also not to misinform and mislead the third persons. The economic integrations increasing nowadays gradually have prevented the physical, technical and financial obstacles between the countries supporting integration. And moreover, the harmonization of economic, social and financial policies between the countries has been provided as a result of the economic integration. Thus, no matter how close their economical development levels compare to one another are, the countries tending to economical integration should take precautions to agree with the financial, social an the political situations. As a result of the increase of the number of the multinational companies and the act of these companies in the capital markets of the other countries, the importance of the accounting standardization has increased and this caused to develop and apply the international accounting standards. Turkey has taken place in this glabalizing world and has started out to realize the economic integration. And related to this fact, has published eleven“Turkish Accounting Standards”adapted to the facts of turkey and has continued working for new standards.