Sağ koroner damarın difüzyonla sınırlı kümeleşme (DLA) modeli ile simülasyonu
The simulation of right coronary vein using diffusion-limited aggregation (DLA) model
- Tez No: 728168
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA MERDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kardiyoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Physics and Physics Engineering, Cardiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada kalbin beslenmesini sağlayan iki ana damardan biri olan sağ koroner damar, iki boyutlu uzayda difüzyonla sınırlı kümeleşme (DLA) modeli kullanılarak elde edilmiştir. Bu çalışmada Eclipse ortamında Java yazılım dili kullanılarak modelleme algoritması oluşturulmuştur. Bu algoritma sağ koroner damarın iki farklı açıdan görüntüsünü elde etmek için kullanılmıştır. Elde edilen simülasyon görüntüleri Koroner Anjiyo Grafiği görüntü ile uyum halindedir.
Özet (Çeviri)
In this paper, we simulate the right coronary vein which is one of the main veins that feed the heart in a 2D environment using diffusion-limited aggregation (DLA) model. This simulation is created using the Java programming language. We develop a new algorithm for the DLA model to create the right coronary vein at two different angles. The results are compatible with coronary angiography.