Aile Sağlığı merkezinde izlemi yapılan 24-60 ay arası çocuklarda obezite sıklığı
Obesi̇ty prevalance in chi̇ldren between 24-60 months old which was followed at the family healthcare center
  1. Tez No: 728169
  2. Yazar: ABDULLAH TOKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUPHİ VEHİD, PROF. DR. BERRİN TELATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Demiroğlu Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Toplumların sağlıklı bir geleceğe sahip olabilmesinin temelini sağlıkla yetişen çocuklar oluşturmaktadır. Bu sebeple Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) çocukluk çağı obezitesini“21.yüzyılın en önemli sağlık sorunlarından biri ve epidemik bir problem”olarak görmektedir. Biz de çalışmamızda, İstanbul Avcılar ilçesinde aile sağlığı merkezinde izlemi yapılan 24-60 ay arası çocuklarda antropometrik ölçümlerin (Boy, Kilo, Beden Kitle indeksi) üç farklı persentil eğrisine (WHO, CDC, NEYZİ) göre değerlendirilerek obezite sıklığının hesaplanmasını, ulusal ve uluslarası çalışmalarla kıyaslanmasını ve obeziteye yol açan risk faktörlerinin belirlenmesi amaçladık. YÖNTEM: Araştırma analitik tipte bir çalışmadır. Araştırma Mayıs-Ağustos 2021 tarihleri arasında 281 çocuk ve ailesinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Çocukların boy ve kilo ölçümleri CEDD Çözüm programına girilerek WHO, CDC, NEYZİ persentillerine göre BKİ z-skorları hesaplanmıştır. Ailelerin sosyodemografik özellikleri, çocuğun beslenme ve doğum özellikleri, aile fertlerinin boy ve kilo değerleri veri toplama formu aracılığıyla araştırmacı tarafından yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS sürüm 26 kullanılmıştır. Anket formumuzda yer alan kategorik değişkenler ve bunların ortaya çıkış sayıları frekans değerleri ve yüzdeler şeklinde gösterilmiştir. Karşılaştırmalarda bağımsız gruplar için Student t testi kullanılmıştır. Çocukların cinsiyetine göre kategorik değişkenlerin dağılımları Pearson ki-kare testi ile değerlendirilmiştir. Çalışmamızda anlamlılık düzeyi de 0.05 olarak alınmıştır. BULGULAR: Ortalama yaşları 41,6±10,9 ay olan 281 çocukta, fazla kilolu ve obez olma durumu CDC kriterlerine göre %26,34; NEYZİ kriterlerine göre %24,9; WHO kriterlerine göre %29,9 bulunmuştur. BKİ değerleri ile Neyzi, CDC, WHO persentilleri ve z skorları arasında istatistiksel açıdan anlamlı yüksek derecede korelasyon saptanmıştır (r: 0.800-0.980, p0.05). Çocukların 12-13 ay kiloları ve obezite durumlarıyla şu anki obezite değerleri arasında her üç kılavuza göre de orta düzeyde bir ilişki görülmektedir (r değerleri 0.408 – 0.521).
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Children who grow up in good health form the basis for societies to have a healthy future. For this reason, the World Health Organization (WHO) considers childhood obesity“one of the most important health problems of the 21st century and an epidemic problem”. In our study, anthropometric measurements (Height, Weight, Body Mass index) were evaluated according to three different percentile curves (WHO, CDC, NEYZİ) and the frequency of obesity was calculated in national and international studies in children aged 24-60 months who were followed up in the family health center in the district of Istanbul Avcılar. We aimed to compare and determine the risk factors leading to obesity. METHOD: The research is analytical and cross-sectional. It was held between May-August 2021 with the participation of 281 children and their families. The height and weight measurements of the children were entered into CEDD Çözüm program, and BMI z-scores were calculated according to the WHO, CDC, NEYZİ percentiles. The sociodemographic characteristics of the families, the nutritional and birth characteristics of the child, and the height and weight values of the family members were collected by the researcher in a face-to-face interview through the data collection form. SPSS version 26 was used in the analysis of the data. Categorical variables in our questionnaire and their occurence numbers are shown as frequency values and percentages. Student's t-test was used for independent groups for comparisons. The distirbution of categorical variables according to the gender of the children was evaluated with the Pearson's chi-square test. In our study, the level of significance was taken as 0.05. RESULTS: In 281 Children with a mean age of 41.610.9 months, overweight and obesity prevalance was found at %24,9 NEYZİ, %26,34 CDC, %29,9 WHO percentiles. While BMI has a correlation between Neyzi, CDC, WHO percentiles and z scores, and 0.800-0.980 (p0.05). According to all three guidelines, there is a moderate relationship between the 12-13 months weight and obesity status of the children in our study and their current obesity values (r values 0.408- 0.521).