Aktif vatandaşlığı yeniden düşünmek: Refah devleti bağlamında Avrupa'da aktif vatandaşlık
Reconsidering the active citizenship: Active citizenship in Europe in the context of welfare state
  1. Tez No: 728293
  2. Yazar: OSMAN FURKAN AKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, aktif vatandaşlığın 1980'lerde İngiltere'de ortaya çıkan ve kavramsallaştırılan anlamının 2000'lerin başından sonra nasıl dönüşüme uğradığını sorunsallaştırmaktadır. Vatandaşlık çalışmalarında yeni sayılabilecek“aktif vatandaşlık”kavramının uğradığı bu dönüşüm refah devleti üzerinden incelenmiştir. Aktif vatandaşlığın uğradığı anlam dönüşümümün örnek refah devletleri üzerinden ele alındığı bu çalışmanın içerisinde, 1980'lerde ve 2000'lerde olmak üzere iki farklı aktif vatandaşlık tanımı bulunduğu konusuna yer verilmiştir. 1980'li yıllar süresince İngiltere'de ileri sürülen aktif vatandaşlık, refah devletinin girdiği kriz ile bağlantılı olarak vatandaşlığı yükümlülüklerle ilişkilendirmektedir. 2000'lerin başından itibaren yapılan tanımlamalar ise katılım, sosyal uyum, çok kültürlülük, entegrasyon ve yaşam boyu öğrenme gibi kavramlarla bağdaştırılmıştır. Bu kuramsal çerçeve kapsamında aktif vatandaşlık, Esping-Andersen'in geliştirdiği refah devleti sınıflandırması referans alınarak İngiltere, Almanya ve Danimarka örnekleri üzerinden karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu çalışma aynı zamanda vatandaşlık kavramının tanımlanması, modern vatandaşlığın ortaya çıkışı ve Thomas H. Marshall'ın geliştirdiği haklar temelinde vatandaşlık anlayışını da incelemiştir. Diğer taraftan refah devleti ve sınıflandırma çalışmaları incelenerek, refah devletinin sosyal vatandaşlıkla ilişkisi ortaya konulmaya çalışılmış, refah devletinin girdiği krizin sosyal vatandaşlık üzerindeki etkileri ve aktif vatandaşlığın nasıl ortaya çıktığından bahsedilmiştir. Bu noktadan varılacak sonuç ise aktif vatandaşlığın, refah devletinin girdiği krizden sonra devletin refah harcamalarını azaltmak için 1980'lerde İngiltere'de yükümlülükler etrafında tanımlandığı, ancak 2000'lerin başında Avrupa'nın sosyal yapısında meydana gelen sorunlara çözüm olması amacıyla tekrar tanımlanarak bir politika olarak uygulanmaya başladığıdır. Örnek ülkelerin karşılaştırılmasıyla elde edilen bu sonuç refah devleti politikaları kapsamında tekrar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study problematises how the conceptualised meaning of active citizenship, that has emerged in England by 1980s, undergoes a change after early 2000s. By considering its novelty in citizenship studies, this transformation of the concept of“active citizenship”has been examined on the basis of welfare state. In this study, the transformation of the meaning of active citizenship has been discussed through the examples of certain welfare states, hence it ranks that there are two different definitions of active citizenship wherein it has emerged in 1980s and 2000s. Active citizenship, that is put forward in England during 1980s associates citizenship with obligations, in relation to the crisis of the welfare state. On the other hand, the definitions of active citizenship identified by the early 2000s, has been linked to participation, social cohesion, multi-culturalism, integration, and life-long learning. Within the scope of this theoretical framework, active citizenship has been analysed through a comparison of its examples in England, Germany and Denmark by referencing the classification of welfare states, in which Esping-Andersen advanced. This study also investigates the defining of the concept of citizenship, the emergence of modern citizenship and the understanding of citizenship on the basis of rights developed by Thomas H. Marshall. The conclusion can be drawn that active citizenship has been defined in relation to obligations in England during 1980s due to need of decreasing the expenses of the state after the crisis of the welfare state; however, active citizenship has been identified again and started to being practised as a policy in an attempt to solve the problems that have occurred in the social structure of Europe by the early 2000s. This conclusion, that has been obtained through the comparison of the example countries, is reconsidered within the context of the policies of welfare state.