Strese dayanıklılık öge bankası 10 madde kısa formun (SDÖB-10-KF) Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Reliability and validity of Turkish version of stres resilience item bank 10 item short form (SRİB-10-sf)
  1. Tez No: 759840
  2. Yazar: BERFU ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHÇET COŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Strese Dayanıklılık Öge Bankası 10 Madde Kısa Formun Türkçe Geçerlilik ve Güvenilirlik Çalışması Amaç: Strese dayanıklılığı ölçen, orijinal dili Almanca olan 10-item stress resilience item bank short form ölçeğini Psikosomatik Bozukluk tanılı 18-65 yaş arası hastalarda Türkçe'ye uyarlamak üzere psikometrik özelliklerini belirlemek, geçerlilik ve güvenilirliğini test etmektir. Yöntem: Araştırmamıza 18-65 yaş arasında DSM-5 tanı ölçütlerine göre Psikosomatik Bozukluk tanısı konulan 507 hasta ve 74 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Sosyodemografik bilgiler veri formuyla hasta ve yakınlarından alınmıştır. Katılımcıların kendileri prolinguistik uyarlama sonrası düzenlenen Strese Dayanıklılık Öge Bankası 10 Madde Kısa Form (SDÖB-10-KF), Connor-Davidson Psikojik Sağlamlık Ölçeği (CDPSÖ), Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ) ve ICD 10 Semptom Derecelendirme Ölçeğini (ISR 10) doldurmuşlardır. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 45.9 ± 15 ve %74.2 (376)'sı ve kadındır. Güvenilirlik analizinde Cronbach alfa katyasısı 0.79 olarak bulunmuştur. Madde-toplam puan korelasyonları 0.243-0.625 arasındadır. Test-yeniden test güvenilirliğinde, iki ölçüm arasında korelasyon katsayısı yüksektir (r = 0.675, p< 0,001). Geçerlilik analizlerinde, açımlayıcı faktör analizinde toplam varyansın %49.2'sini temsil eden 2 faktör elde edilmiştir. Doğrulayıcı faktör analizinde, 2 alan 0.062 RMSEA değeri ile modele uymuştur. SDÖB-10-KF, CDPSÖ ve KPSÖ ile anlamlı korelasyon göstermiştir (r = 0.734, p< 0,001 ; r = 0.672, p< 0,001).
Özet (Çeviri)
Reliability and Validity of Turkish Version of Stres Resilience Item Bank 10 item Short Form Objective: To adapt the 10-item stress resilience item bank short form scale, the original language of which is German, which measures resilience to stress, into Turkish in patients aged 18-65 years with a diagnosis of Psychosomatic Disorder, to determine its psychometric properties, to test its validity and reliability. Method: Our study included 507 patients aged 18-65 who were diagnosed with Psychosomatic Disorder according to DSM-5 diagnostic criteria and 74 healthy controls. Sociodemographic information was obtained from the patients and their relatives with the data form. The participants completed the Stress Resilience Item Bank 10 Item Short Form (SRIB-10-SF), Connor-Davidson Resilience Scale (CD-RISC), Brief Resilience Scale (BRS), and ICD 10 Symptom Rating Scale (ISR 10) themselves, which was developed after prolinguistic adaptation. Results: The mean age of the patients was 45.9 ± 15 and 74.2% (376) were female. In the reliability analysis, the Croncbach's alpha coefficient was calculated to be 0.79. Item-total score correlations are between 0.243 and 0.625. In test-retest reliability, the correlation coefficient between the two ratings was high (r = 0.675, p< 0.001). In the validity analyzes, 2 factors were obtained, representing 49.2% of the total variance in the exploratory factor analysis. In confirmatory factor analysis, 2 domains fit the model with a RMSEA of 0.062. SRIB-10-SF significantly correlated with CD-RISC and BRS (r = 0.734, p< 0.001 ; r = 0.672, p< 0.001).