Farklı NDF içeriğine sahip süt ineği rasyonlarının İNDF ve UNDF içeriklerinin in situ ve in vitro metotlarla belirlenmesi
Determination of indf and undf contents of dairy COW diets with different NDF content by in situ and in vitro methods
- Tez No: 728298
- Danışmanlar: PROF. DR. HUZUR DERYA ARIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı NDF içeriğine sahip süt ineği rasyonlarında sindirilebilir ve sindirilmeyen NDF içeriğinin belirlenmesidir. Çalışmanın materyalini, in vitro rumen ortamının sağlanmasında kullanılacak olan rumen sıvısının temini ile in situ deneme için gerekli olan rumen ortamını sağlayan yaklaşık 650 kg canlı ağırlığa sahip iki adet Holstein ırkı rumen kanüllü inek oluşturdu. Farklı NDF içeriği olan TMR örnekleri yüksek ve düşük NDF (sırasıyla TMR1 ve TMR2) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Çalışmanın hem in vitro hem in situ denemelerinde 30, 48, 120 ve 240 saatlik inkübasyonlar kullanılarak kuru madde sindirilebilirliği, NDF sindirilebilirliği ve sindirilmeyen NDF içeriği belirlendi. Çalışmamızda TMR1 ve TMR2 örnekleri arasındaki inkübasyonun 30. ve 240.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the digestible and non-digestible NDF content in dairy cow diets with different NDF content. The material of this study consisted of two Holstein rumen cannulated cows with a body weight of approximately 650 kg, which provided the rumen fluid to be used to provide the in vitro rumen environment and the rumen environment required for the in situ experiment. TMR samples with different NDF contents were divided into two groups as high and low NDF (TMR1 and TMR2, respectively). Non-digested NDF content, dry matter digestibility and NDF digestibility were determined using 30, 48, 120 and 240 hour incubations in both in vitro and in situ trials of the study.