İntrapartum fetal pulse oksimetre ölçümlerinin farklı elektrokardiyotokografik paternlerle ve neonatal sonuçlarla ilişkisi
The relation of intrapartum fetal pulse oximeter measurements with different electrocardiotocographic patterns and newborn results
  1. Tez No: 728354
  2. Yazar: ARZU BİLGE TEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEBİHA ÖZDEMİR ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Fetal pulse oksimetre ile ölçülen intrapartum fetal oksijen saturasyon değerlerinin farklı elektrokardiyotokografi paternleriyle ve neonatal sonuçlarla ilişkisini araştırmak. Gereç ve yöntemler: 32-42 gebelik haftasında, tek fetusa sahip travayın aktif fazındaki 156 gebe çalışmaya dahil edildi. Kardiyotokografi paternleri güven veren ve variabl deselerasyonlar ile geç deselerasyonları kapsayan güven vermeyen paternler olarak gruplandırıldı. Fetal pulse oksimetre ile en az 30 dakika fetal oksijen saturasyonları ölçüldü. Travaydaki ilk ve son oksijen saturasyon değerleri, deselerasyonlar varlığında dakikalık saturasyon değerleri ile %30'un altındaki oksijen saturasyon değerlerinin süresi ve frekansı kaydedildi. Fetal asidoz, resüsitasyon gereksinimi, neonatal yoğun bakım ünitesine başvuru oranları değerlendirildi.İstatistiksel analiz için uygun yerlerde One Way ANOVA, Tukey test, ki-kare test, multipl lojistik regresyon modeli kullanıldı. Bulgular: Toplam 156 gebe kardiyotokografi paternlerine göre üç gruba ayrıldı: Güven veren FKAH paterni (grup 1, n:78 (%50)), geç deselerasyonlar (grup 2, n:16 (%10.3)), variabl deselerasyonlar (grup 3, n:62 (%39.7)).
Özet (Çeviri)
Objective: To determine in what way fetal pulse oximetry behaves in various types of altered electrocardiotocographic (ECG) tracings and correlates with neonatal outcome Material-Methods: Pregnant women undergoing an active phase of labor with singleton pregnancies and gestational age ranging between 32-42 weeks were enrolled. ECG recordings revealed normal fetal heart rate pattern (FHR) or altered heart rate tracings defined as variable or persisting late decelerations. Monitoring of fetal oxygen saturation (FSpO2) for at least 30 minutes was conducted. The initial and final pulse oxymetry readings, FSpO2 values in 1. stage of labor and changing throughout deceleration and recovery phases minute by minute, the duration of pulse oximetry recordings