Kimya öğretmen adaylarının organik kimyadaki anlamlı öğrenmelerinin değerlendirilmesi için bir öneri: Sistematik değerlendirme soru diyagramı
A proposal for assessing pre-service chemistry teachers' meaningful learning in organic chemistry: Systemic assessment questions diagram
  1. Tez No: 728431
  2. Yazar: ONUR KARTDERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN ŞENDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Organik kimya dersinin içinde yer alan alkenler konusu gerek tepkimeleri gerekse diğer moleküllerin sentezi bakımından öğrenciler için zorlanılan konuların arasında yer almaktadır. Bu açıdan, öğrencilerin özellikle alkenlerin eldeleri ve tepkimelerindeki öğrenme zorluklarının saptanması organik kimyayı anlamlı anlamaları için önemlidir. Bu durum, organik kimya derslerinde kimya öğretmen adaylarının anlamlı öğrenmesine katkı sağlayacak öğrenme ortamlarının oluşturulmasına da destek olacaktır. Bu araştırma ile kimya öğretmen adaylarının, alkenlerin eldeleri ve tepkimeleri arasında nasıl bağlantı kurdukları ve bu bağlantıları kurarken öğrenme zorluklarının neler olduğunun Sistematik Değerlendirme Soru Diyagramı (SDSD) kullanılarak saptanması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 2020-2021 öğretim yılı güz döneminde Ege bölgesindeki bir eğitim fakültesinde Kimya Eğitimi anabilim dalında KMY-3004 Organik Kimya II dersini alan 12 kimya öğretmen adayı ile betimsel bir çalışma yürütülmüştür. Çalışmada, alkenlerin tepkimeleri ve eldeleri ile ilgili sistematik değerlendirme soru diyagramı ve sesli düşünme tekniği ile yapılmış görüşme soruları olmak üzere iki veri toplama aracı kullanılmıştır. Araştırmada kimya öğretmen adaylarının öncelikle, diyagramları tamamlamaları sağlanmış ve ardından her biri ile bireysel olarak sesli düşünme tekniğine uygun olarak görüşme yapılmıştır. Araştırmada öğretmen adaylarının diyagramlara verdiği cevaplar ve sesli görüşmelerindeki yanıtlar hem nitel hem de nicel olarak analiz edilmiştir. Öğretmen adaylarının diyagramdan aldıkları puanlara göre ağırlıklı olarak orta ve düşüş düzeyde yer aldığını ortaya koymuştur. Bu durum kimya öğretmen adaylarının alkenlerin tepkimeleri ve eldeleri konusunda üst düzeyde ilişkiler kurmada yeterli seviyede olmadıklarını göstermiştir. Araştırmada aynı zamanda kimya öğretmen adaylarının organik molekülleri sınıflandırılmasında ve tepkime türleri ve mekanizmaları konularında öğrenme zorluklarının olduğu da belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of alkenes, which is included in the organic chemistry course, is among the subjects that are difficult for students in terms of both their reactions and the synthesis of other molecules. In this respect, it is important to determine the learning difficulties of students, especially in the synthesis and reactions of alkenes, for a meaningful understanding of organic chemistry. This situation will also support the creation of learning environments that will contribute to the meaningful learning of pre-service chemistry teachers in organic chemistry courses. With this research, it is aimed to determine how pre-service chemistry teachers make connections between the synthesis and reactions of alkenes and what their learning difficulties are while establishing these connections by using Systematic Assessment Question(SAQ) Diagram. For this purpose, a descriptive study was conducted with 12 chemistry teacher candidates who took the KMY-3004 Organic Chemistry II course in the Department of Chemistry Education in an education faculty in the Aegean region in the fall semester of the 2020-2021 academic year. In the study, two data collection tools were used: systematic assessment of the reactions and synthesis of alkenes, a SAQ diagram and interview questions with the thinking aloud technique. In the study, first of all, the pre-service chemistry teachers were provided to complete the diagrams, and then they were individually interviewed in accordance with the thinking aloud technique. In the research, the answers given by the pre-service teachers to the diagrams and interviews were analyzed both qualitatively and quantitatively. It has been revealed that the pre-service teachers are predominantly at the middle and low levels according to the scores they get from the diagram. This showed that pre-service chemistry teachers were not at a sufficient level to establish high-level relationships about the reactions and synthesis of alkenes. In the study, it was also determined that pre-services chemistry teachers had learning difficulties in classification of organic molecules and reaction types and mechanisms.