Maliye muhasebesi alanında yönetim danışmanlığı
Managament consulting in cost accounting
- Tez No: 72849
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YÜKÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Günümüzde, kökleri sanayi devrimine kadar uzanan yönetim danışmanlığı gelişmiş ülkelerde yaygın bir şekilde pek çok alanda başvurulan bir hizmettir. Ekonomik, sosyal ve kültürel birçok olay; bilişim ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler, artan rekabet, ekonomik bütünleşmeler kısaca küreselleşme olarak nitelenen hızlı değişim süreci işletmeler açısından yönetim danışmanlığına olan talebi hızla arttırmaktadır. Günümüzde yönetim anlayışında yaşanan hızlı gelişmeler yönetim danışmanlığının profesyonel bir nitelik kazanmasını sağlamıştır. Maliyet Muhasebesi Alanında Yönetim Danışmanlığı adlı bu çalışmanın; birinci bölümünde yönetim danışmanlığının ne olduğu, tarihsel gelişimi ve yönetim danışmanlığına ilişkin genel bilgilerin yanısıra danışman-müşteri ilişkisine değinilmiştir. İkinci bölümde, bir yönetim danışmanın danışmanlık işini yerine getirirken daha çok hangi konularla ilgilenip ilgilenmediğini hangi aşamaları izlediğini ve neler yaptığını gösteren yönetim danışmanlığı sürecinin aşamaları incelenmiştir. Ayrıca bu bölümde uygulamacılara da ilginç gelecek olan yönetim danışmanlığında kullanılan çeşitli analiz tekniklerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, muhasebe ve onun bir alt sistemi olan maliyet muhasebesine bir sistem olarak yaklaşılmıştır. Maliyet muhasebesi sisteminin kurulması için gerekli olan belge ve dokümanlar, hesap planı düzenlenmiş, fiziksel akımlar tablosu ile gider dağıtım tablosu oluşturulmuştur. Çalışmanın dördüncü bölümünde, teorik olarak anlatılanları destekleyici çeşitli firmalara ilişkin maliyet muhasebesi alanında yönetim danışmanlığı uygulamaları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, management consulting, rooted to Industrial Revolution, is a service that is widely benefited from in many various fields in industrialized countries. Many economical, social, and cultural events; developments in technologies of computerizing and communication, accelerating competition, and geographical integration between countries which are assessed as globalization and rapid change process, increase companies' demand for management consulting rapidly. Fast changes occurring in today's management mind have provided management consulting with having a professional quality. In the first part of this study, named management consulting in cost accounting, consultant-client relationships besides context of management consulting, its historical development, and general information pertaining to management consulting are considered. In the second part, the stages of the management consulting process showing mostly in what subject whether a management consultant is interested while doing his or her tasks, what kind of steps he or she follows, and what he or she does are examined. In addition, various analysis techniques that will be found interesting by practitioners and are used in management consulting are mentioned in this part. In the third part, accounting and its subsystem cost accounting are assessed in a system view. In order to establish a cost accounting system, needed certificates and documents are stated, accounting system has been arranged, and physical distribution statement and expenses distribution statement have been formed. In the forth part of the study, various firms' management consulting practices in cost accounting field are assessed in support of theoretical things mentioned previously.