Mülki idare amirlerinden valilerin atanmasına ilişkin bir model geliştirme
A New procedure of appointing governor
  1. Tez No: 72848
  2. Yazar: Ö. FARUK GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPAY ATAOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET Vali, Türk İdare Tarihinde önemli bir makam olarak pek çok görevi yürüten, vatandaşlarla devletin arasında köprü görevini de üstlenen bir kamu görevlisi olarak var olmuş ve olmaya devam eden bir üst düzey kamu yöneticisidir. Ülkemiz yönetiminde merkezi idarenin, taşrada yetki genişliği ilkesi doğrultusunda görevlendirerek yetkilerini devrettiği valiler, ilde kamu hizmetlerinin düzenli olarak verilmesinden,kamu düzeninin sağlanmasından sorumludurlar. Devleti ve hükümeti ilde temsil eden,kamu kurum ve kuruluşlarının faaliyetlerini de düzenleyerek birlikte ahenkli bir çalışma için eşgüdüm ve denetim görevlerini de yerine getirirler. Devletin, yasaların uygulanması, yatırımların izlenmesi ve tüm sorunların çözümlenmesi konularında da yetkili ve sorumlu kıldığı temsilcileri olan valiler taşrada devletle vatandaş arasında iletişimi de sağlamaktadır. Önemli bir makam olan valilik, objektif ölçütlere dayandırılmadan yapılan yanlı atamalardan dolayı saygınlığını ve vatandaşların güvenini kaybetmeye başlamıştır. Oysa bu güven,bu devlet anlayışı kolay kazanılmamıştır. Yönetilenlerin her türlü sorununa eğilen,çözüm bulmaya çalışan, görevlerini yerine getirirken adil ve tarafsız davranan, devletin ve hailem kaynaklarını birleştirerek önemli yatırımlar gerçekleştiren valilerin yıllardır süren çalışmaları sonucunda valiye ve dolayısıyla devlete güven ve bağlılık duygulan güçlenmiştir. Yönetim makamlarının sadece siyasi ilişkiler göz önünde bulundurularak doldurulması bu kurumları zedelemekle kalmamakta, genel olarak yönetim sistemini de bozmaktadır. Vali atamalarında haksızlık sonuç olarak taşradaki kamu yönetimini tümüyle olumsuz yönde etkileyecek,halkın devletinden uzaklaşması tehlikesini beraberinde getirecektir.İşte günümüzde görülmeye başlanan bu olumsuzlukların ortadan kaldırılarak valilerin,çağdaşlık,demokratik katılımcı yönetim ve hukuk devleti ilkelerinin gereklerinden başka nitelikler aranmaksızın,nesnel ölçütlerle değerlendirilerek hakkaniyet ve liyakat esas alınarak atanmaları gereği ortaya çıkmıştır. Bu gereği yerine getirmek amacıyla,vali atamalarını belirli bir usule bağlayan,bir kurum oluşturan“Yeni Vali Atama Modeli”fikrimiz,bu konudaki diğer görüşlerden de yararlanılarak geliştirilmiş ve bir öneri olarak sunulmuştur. Tarafımızdan sunulan bu öneri bir alan araştırmasıyla da test edilmek istenmiştir. Küreselleşen dünyamızda meydana gelen her yeni gelişmenin derhal farkına varıldığı ve kamu hizmetlerinde iyileşmelerin dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemiz insanlannca da talep edildiği gerçeği göz önüne alındığında kamu hizmetlerinde kalitenin artırılması gerekliliği de açıkça ortaya çıkmaktadır. Bu iyileşmeye taşrada en yetkili yönetici olan valilerin atanmalarında yapılacak düzenlemeler önemli katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Governorship is an important position in the Turkish Administration History. Governors who have a lot of responsibilities, are in the high rank administrators in Turkey. They regulate relations between government and people like a bridge in provinces. They are responsible of giving all kind of public services in the province on behalf of the central government. They work as a representative of state and government in the cities. They have great power to provide a life in law and acts for citizens. Governor co-ordinates many different public offices to give services to the citizens regularly and properly. They control and observe them and their workers. They also help people to solve their all kind of problems.( For instans road, water, sewer systems e.t.c. infrastructure ) Besides, their education health and security needs are provided by governer's help. Together with public workers and public offices, governors build schools, hospitals, roads, bridges and even factories. In deconsantration principle, central government transfers its own authorities to the governors and they administrate all public offices except jurisdiction and army in the province. Governors are appointed by government and president's approval. Politization on these appointments, started to effect badly governorship and other officials. When political parties win the election and come to power, they start to appoint biased officials first to the governorships and then all different posts. Because of these biased officials, people have started not to trust and believe them. This situation is damaging public management especially in Turkey. Turkish People help their managers in villages, towns and cities so that together they can invest for then- own needs. This tradition is ruined by political official's appointment. Governors are also head of a local government in the provinces. Except governor, all council members are elected by voters in the provinces.To prevent political appointment and it's harmful results, impartial, sufficient, appropriate in short deserved governors must be appointed to the provinces by central government instead of biased officials. To realise this idea, a new model of appointing governors is proposed by me. By using posted questionnaire is made a field research among the colleagues to test the results of this proposal. According to answers, the new governor appointment procedure is supported. As a reform if this procedure accept by government, officials and public services can be better and unbiased. People in the world deserve good services and good life in the 21. Century, surely in Turkey.