Koroner arter baypas cerrahisinde sağ ve sol koronerdominansının mortalite ve morbiditeye etkisi
The effect of right and left coronary dominance on mortality and morbi̇di̇ty i̇n coronary artery bypass surgery
- Tez No: 728596
- Danışmanlar: PROF. DR. ONURSAL BUĞRA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Çalışmamızda, koroner arter dominans farklılığının koroner arter baypas cerrahisinin mortalite ve morbiditesi üzerine etksisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde 1 Ocak 2016- 29 Şubat 2016 tarihleri arasında elektif olarak koroner baypas cerrahisine alınan 100 hastanın verileri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastalar, koroner anjiografilerine göre, sol dominant olanlar ( LD) ile sağ dominant veya kodominant olanlar (RD+ KD) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Her iki grup postoperatif komplikasyonlar, ilk 30 günlük mortalite, taburculuk sonrası sağkalım ve major kardiyak olay oranları açısından karşılaştırılmıştır. Bulgular: Hasta seçim kriterlerini sağlayan toplam 100 hastanın 88 (%88) tanesi sağ dominant veya kodominant, 12 (%12) tanesi ise sol dominant koroner dolaşım gösteriyordu. Her iki grup arasında demografik veriler, preoperatif risk faktörleri ve intraoperatif özellikler açısından anlamlı fark yoktu. Hastaların ortalama takip süresi 590±21 gündür. Her iki grup arasında ilk 30 günlük mortalite açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p=0.32). Her iki grubun sağkalım süreleri arasında anlamlı fark görülmemiştir (log rank= 0.7). Sol dominant hastalarda postoperatif komplikasyon sıklığı, diğer gruba göre daha fazlaydı (p= 0.017, OR= 4.76; %95 CI=1.2-18.8). Çok değişkenli analizlerde, taburculuk sonrası sol dominant hastalarda kısa dönem takipte major kardiyak olay riski daha fazlaydı (p=0.04; HR 5.3; %95 CI= 0.82-12.4). Sonuç: Cerrahi revaskülarizasyon yapılan hastalarda, koroner dominans farklılığının mortalite üzerine etkisi saptanmamıştır. Bununla birlikte sol koroner dominansı, postoperatif erken dönem komplikasyonlar ve taburculuk sonrası major kardiyak olaylar açısından bağımsız bir risk faktörüdür
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we investigated the effect of coronary artery dominance difference on mortality and morbidity of coronary artery bypass graft surgery. Patients and Methods: We retrospectively collected data from 100 patients who underwent elective coronary artery bypass graft surgery between dates January 2016 and February 2016. According to coronary angiographic findings, patients were divided into two groups as left-dominant patients (LD) and right-dominant or codominant patients (RD + KD). The difference between postoperative complications, first 30-day mortality, major cardiac events after discharge and short-term survival was investigated between the two groups. Results: Of the 100 patients, 88 (88%) had right-dominant or co-dominant coronary circulation; 12 (12%) had left-dominant coronary circulation. There was no statistically significant difference between the two groups in terms of demographic data, preoperative risk factors, and intraoperative characteristics. Mean follow-up period was 590 ± 21 days. There was no statistically significant difference in the first 30-day mortality between the two groups (p = 0.32). There was no statistically significant difference between short term survival times of both patient groups (log rank = 0.7). Early postoperative complications were more common in left dominant patients (OR= 4.76; %95 CI= 1.2-18.8; p= 0.017). In multivariate analysis, the risk of major cardiac events was significantly higher in left-dominant patients after discharge (p=0.04; HR 5.3; %95 CI= 0.82-12.4). Conclusion: The effect of coronary artery dominance difference on mortality was not determined in patients who underwent surgical revascularization. However, left coronary dominance is an independent risk factor for early postoperative complications and short-term major cardiac events after discharge.