Şiddet eğilimi ve ahlaki olgunluğun sosyodemografik değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of violence tendency and moral maturity in terms of sociodemographic variables
  1. Tez No: 728674
  2. Yazar: EDA ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ÇETİNÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı, şiddet eğilimi ve ahlaki olgunluk düzeylerinin sosyodemografik değişkenler (yaş, cinsiyet, eğitim durumu, medeni durum ve coğrafi bölge) açısından farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Çalışmada, rastlantısal olmayan örnekleme yöntemlerinden gelişigüzel (haphazard) örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Katılımcılar 18-65 yaş aralığında 246 kadın ve 152 erkek olmak üzere toplam 398 kişiden oluşmaktadır. Araştırma verileri, Demografik Bilgi Formu, Şiddet Eğilim Ölçeği ve Ahlaki Olgunluk Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Çalışmada Korelasyon Analizi, bağımsız örneklemler için t Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) yapılmıştır. Çalışmanın ana değişkenleri olan şiddet eğilimi ve ahlaki olgunluk arasındaki ilişkileri değerlendirmek için yapılan analizde ana değişkenler arasında olumsuz yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Katılımcıların yaşları ile şiddet eğilimi arasında olumsuz yönde anlamlı ve ahlaki olgunluk düzeyi ile yaş arasında olumlu yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Katılımcıların Şiddet Eğilimi ve Ahlaki Olgunluk düzeylerinin cinsiyete göre farklılık gösterip göstermediğini incelemek için yapılan analiz sonucunda istatistiksel olarak anlamlı fark ortaya çıkmıştır. Erkek katılımcıların şiddet eğilimi düzeyleri kadınlardan daha yüksek bulunurken kadın katılımcıların ahlaki olgunluk düzeyleri, erkek katılımcılara oranla daha yüksek bulunmuştur. Katılımcıların eğitim durumu, medeni durum, en uzun süre yaşadıkları coğrafi bölge açısından şiddet eğilimi ve ahlaki olgunluk düzeylerinin farklılık gösterip göstermediğini test etmek için yapılan analiz sonucu katılımcıların medeni durumuna göre şiddet eğilimi ve ahlaki olgunluk düzeyleri anlamlı bir şekilde farklılık gösterirken katılımcıların eğitim durumu ve yaşadıkları coğrafi bölge açısından şiddet eğilimi ve ahlaki olgunluk düzeyleri anlamlı şekilde farklılık göstermemiştir. Son olarak sonuç ve tartışma bölümünde çalışmada elde edilen bulgular literatür ışığında değerlendirilmiş, çalışmanın sınırlılıkları açıklanmış, gelecekte yapılacak araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether the violence tendency and moral maturity levels differ in terms of sociodemographic variables (age, gender, education status, marital status, and geographical region). In the study, haphazard sampling method, which is one of the non-random sampling methods, was used. Participants consisted of 398 people, 246 women and 152 men, between the ages of 18-65. Research data were collected using Demographic Information Form, Violence Tendency Scale and Moral Maturity Scale. As a result of the Correlation Analysis conducted to evaluate the relationships between the violence tendency and moral maturity, which are the main variables of the study, a negative significant relationship was found between the main variables. Correlation Analysis, t-Test for independent samples and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were performed to examine whether the main variables in the study differed in terms of sociodemographic variables. As a result of Correlation Analysis performed to test whether the violence tendency and moral maturity levels of the participants differ according to the age of the participants, it was found that a negative significant relationship between the violence tendency level of the participants and their age, and a positive significant relationship between the level of moral maturity and their age. As a result of the t-Test for independent samples conducted to examine whether the Violence Tendency and Moral Maturity levels of the participants differ according to gender, there was a statistically significant difference between the violence tendency and moral maturity levels of the participants according to gender. While the violence tendency levels of male participants were higher than female participants, the moral maturity levels of female participants were also higher than male participants. As a result of the One-Way Analysis of Variance (ANOVA) to test whether the violence tendency and moral maturity levels of the participants differ in terms of education level, marital status, and the geographical region where they lived for the longest time, the violence tendency and moral maturity levels of the participants according to their marital status showed a significant difference. While the level of violence tendency and moral maturity of the participants did not differ significantly in terms of their education status and the geographical region they lived in. Finally, in the conclusion and discussion section, the findings obtained in the study were evaluated in the light of the literature, the limitations of the study were explained and suggestions were made for future research.