Finansal piyasalarda istikrarın sağlanmasında Para Kurulu, işlevi, dünyadaki uygulamaları, Türkiye'de uygulanabilirliği
Currency board, its functions and its convenience for Turkey for ensuring financial stability
- Tez No: 72872
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT GÜRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Banka Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Bir ülkenin ekonomik ve sosyal -gelişimini etkileyen en önemli faktör enflasyondur.Enflasyonun temelinde ise özellikle finansal piyasalarda yaşanan istikrarsızlık yatar. Para piyasalarında yaşanan istikrarsızlık ise para piyasalarının büyük ölçüde kontrolünü elinde bulunduran Merkez Bankasının yersizliğinden kaynaklanmaktadır. Merkez Bankası hernekadar özerk bir kuruluş olarak görülsede siyasi otoriteye olan bağlılığı nedeni ile kamu açıklarının finansmanında en çok başvurulan yer halindedir. Parasal disiplini sağlayamayan Merkez Bankası ise kendi tedavüle sürdüğü parasının itibarını sağlayamayarak hem enflasyon la mücadelede başarısız olur hem de tedavüldelki parasının senyoraj gelirinden olur. Bu sorun toplumun tamamının güven duyabileceği yeni bir para ve para yönetimi ile aşılabilir. İşte düntada bir çok ülkede başarılı olmuş böyle bir yönetim Para Kurulu' dur. Bu çalışmada basitçe yerel paranın %100 karşılığı bulunan itibarlı bir yabancı para karşılı tedavüle sürülmesi anlamına gelen Para Kurulu uygulaması incelenerek ülkemiz için uygulanabilirliği tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Inflation is one of the most important factors effecting social an economic development of a county. Inflation is also a consequence of financial instability. Financial stability is one of the main responsibilities of a central bank. Although a central bank is supposed to be independent in management terms. It is mostly dependent on political otorities in financing government depths. A central bank, which is not able to ensure monetary discipline, automatically loose the credibility of the money, it issues. Consequently, it could not achieve its goals in controlling inflation. In many cases, a new currency unit with a new monetary program can be the only solution to reestablish the credibility to the financial system. The Currency Board is a system which is used in many developing countries, especially in colonies, in order to establish the monetary stability. The main function of a Currency Board is issuing local currency backing %100 of reserve currency. In this study, the aim is to examine the Currency Board system versus Central Bank system in controlling inflation in developing countries and also in Turkey.