Histeroskopik septum rezeksiyonu yapılan hastaların IVF tedavisi ve gebelik sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of IVF treatment and pregnancy results of patients undergoing hysteroscopic septum resection
- Tez No: 920382
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜŞERREF BANU YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmada histeroskopik septum rezeksiyonunun infertil hastalarda in vitro fertilizasyon sonuçlarına etkisi değerlendirilmiştir. Özellikle septum varlığının embriyo implantasyonunu ve gebelik sonuçlarını nasıl etkilediği incelenmiş, bu cerrahinin IVF başarısına katkısı araştırılmıştır. Gebelik başarısına etkisi değerlendirilmiştir. Yöntem: Zeynep Kamil Hastanesi'nde 2014-2024 yılları arasında histeroskopik uterin septum metroplastisi uygulanan 514 hastadan, 18 ile 45 yaş arasındaki infertilite nedeni ile IVF tedavisi görmekte olan 60 hasta retrospektif olarak analiz edilmiştir. Hastalarla telefon aracılığıyla iletişime geçilerek obstetrik öyküleri sorgulanmış, hastanemizde IVF tedavisi gören hastaların süreçleri Zeynep Kamil Hastanesi İnfertilite ve IVF Arşivi üzerinden incelenmiştir. Kontrol grubu olarak normal uterin kaviteye sahip açıklanamayan infertilite nedeniyle tedavi gören 52 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri, infertilite süresi, hormon profili, IVF siklus özellikleri ve gebelik sonuçları karşılaştırılmıştır. Literatürdeki verilerle birlikte elde ettiğimiz sonuçlar karşılaştırıldı. Verilerin analizi SPSS 23 programıyla sağlanmıştır. Bulgular: Çalışmamızda biyokimyasal gebelik(63,30%,63,50% p=0,989) ve klinik gebelik olarak (30,00%,25,00% p=0,555) olarak ayrı ayrı değerlendirdiğimizde, biyokimyasal gebelik açısından fark olmadığı klinik gebelik durumunun cerrahi grupta daha yüksek olduğu görülmektedir. Hastaların yaşı arasında anlamlı bir fark gözlenmemiş olup, deney grubunda infertilite süresi (54±39,12 ay) ile kontrol grubuna göre (89,67±49,72 ay) belirgin şekilde daha kısa bulunmuştur. IVF tedavisi deneme sayısı deney grubunda 2,1±1,15 ile kontrol grubuna göre 1,6±0,72 daha yüksek izlenmiştir. Primer infertilite her iki grupta baskın olmasına rağmen normal uterusa sahip grupta %94,2 iken, rezeksiyon uygulanan grupta %78,3 olarak bulunmuştur. Hastaların siklus özelliklerini değerlendirecek olursak FSH,LH,E2,TSH,prolaktin gibi bazal hormon değerleri arasında anlamlı fark bulunmamış,AMH(2,48±3,67 (0,1-25), 4,55±3,89 (0,61-18,63)) ve toplam uygulanan indiksyon dozu ((2581,75±925,02) , (1992,31±710,04)) gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. AMH düzeyleri ile toplam indüksyon dozu arasında korelasyon izlenmiştir. Toplam oosit sayısı, kontrol grubunda deney grubuna göre anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur (p=0,008). Kontrol grubunda ortalama toplam oosit sayısı 8,75±5,25 iken, cerrahi grubunda bu değer 6,13±3,86'dır. M2 oosit sayısı, kontrol grubunda daha yüksek olmasına rağmen (6,5±4,07 vs. 5,13±3,47), bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p=0,072). Deney grubundaki embriyo derecesi ortalaması 2,02±1,03 (1-5), kontrol grubunda ise 1,69±0,94 (0-5) olarak bulunmuştur, istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Fresh ve frozen transfer açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Sonuç Histeroskopik septum rezeksiyonu, infertilite tedavisi gören hastalarda IVF sonuçlarını olumlu yönde etkileyebilecek bir yöntem olarak öne çıkmaktadır. Klinik gebelik oranları cerrahi grup lehine daha yüksek olsa da, fark istatistiksel olarak anlamlı değildir. Gelişmiş tanı ve tedavi yöntemleriyle cerrahi müdahalenin uygun şekilde planlanması, IVF sonuçlarını iyileştirebilir. Daha geniş örneklemli, randomize kontrollü çalışmalar, bu sonuçların doğrulanması için gereklidir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the impact of hysteroscopic septum resection on in vitro fertilization (IVF) outcomes in infertile patients. Specifically, the study investigated how the presence of a uterine septum affects embryo implantation and pregnancy outcomes, as well as the potential contributions of this surgical intervention to IVF success. Methods: A retrospective analysis was conducted on 60 patients aged 18–45 years who underwent hysteroscopic uterine septum resection at Zeynep Kamil Hospital between 2014 and 2024 and were receiving IVF treatment for infertility. Obstetric histories were obtained through telephone interviews, and the IVF treatment processes of patients treated at the hospital were reviewed via the Zeynep Kamil Hospital Infertility and IVF Archive. A control group comprising 52 patients with normal uterine cavities was included. Demographic characteristics, infertility duration, hormonal profiles, IVF cycle characteristics, and pregnancy outcomes were compared between the groups. The results obtained were analyzed alongside existing literature data. Statistic analysis was performed using SPSS v23. Results: When biochemical pregnancy (63.30% vs. 63.50%, p=0.989) and clinical pregnancy rates (30.00% vs. 25.00%, p=0.555) were separately evaluated, clinical pregnancy rates were higher in the surgical group, although the difference was not statistically significant. There was no significant difference in age between the groups. However, the infertility duration in the surgical group (54±39.12 months) was significantly shorter compared to the control group (89.67±49.72 months). The number of IVF attempts was higher in the surgical group (2.1±1.15) compared to the control group (1.6±0.72). While primary infertility was dominant in both groups, it was observed in 94.2% of the normal uterus group and 78.3% of the resection group. Baseline hormone levels (FSH, LH, E2, TSH, and prolactin) did not differ significantly between the groups. However, AMH levels (2.48±3.67 vs.