Saf karaçam ve karaçam kızılçam karışık meşcerelerinde ekosistem bazında karbon depolama miktarının belirlenmesi: Gediz Orman İşletme Müdürlüğü örneği
Determination of carbon storage amount in pure black pine and black pine- red pine mixed stands on the basis of ecosystem: Gediz Forest Enterprise example
- Tez No: 729232
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MISIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü Gediz Orman İşletme Müdürlüğü saf karaçam ve karaçam-kızılçam karışık meşcerelerinin toprak altı, toprak ve toprak üstü biyokütlesinde depolanan karbon miktarlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Gediz Orman İşletme Müdürlüğü saf karaçam (Pinus nigra) meşcerelerinden 39 adet, karaçam-kızılçam (Pinus nigra-Pinus brutia) karışık meşcerelerinden 14 adet örnek alan belirlenmiştir. Büyüklükleri meşcere kapalılığına göre belirlenen (200, 400, 600 ve 800 m2) örnek alanlarda toprak üstü (ağaç, ölü örtü, diri örtü ve ölü odun), toprak ve toprak altı bileşenlerine (kökler) yönelik ölçüm, gözlem ve örneklemeler gerçekleştirilmiştir. Arazi çalışmalarında alınan örnekler laboratuvara getirilerek önce biyokütle miktarları sonra da bu biyokütlelerinde depoladıkları karbon miktarları belirlenmiştir. Elde edilen veriler yardımıyla canlı ağaçların karbon depolama miktarlarının tahmin edilebilmesi amacıyla modeller geliştirilmiştir. Bu çalışmada üç adet canlı ağaç karbon modeli geliştirilmiştir. Saf karaçam meşcereleri için toplam ekosistem karbon depolama miktarı ortalama 190,47 ton/ha olarak belirlenmiştir. Karaçam-kızılçam meşcereleri için toplam ekosistem karbon depolaması ortalama 76,24 ton/ha olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine of belowground, soil and aboveground biomass and carbon storage in pure black pine (Pinus nigra) and black pine (Pinus nigra)-red pine (Pinus brutia) mixed stands in Kütahya Regional Directorate of Forestry Gediz Forest Enterprise. For this purpose, 39 sample plots in pure black pine (Pinus nigra) stands and 14 samples in black pine (Pinus nigra)-red pine (-Pinus brutia) mixed stands were measured in Gediz Forest Enterprise. Measurements, observations and sampling were carried out for aboveground (tree, litter, shrub and dead wood), soil and belowground (roots) components in sample plots (200, 400, 600 and 800 m2) the sizes of which were determined according to the crown closure. Samples taken from field works were brought to the laboratory to determine the biomass and carbon content of these biomass. With the help of the obtained data, models have been developed to estimate the carbon storage amounts of living trees. Total ecosystem carbon storage was determined 190,47 ton/ha for pure black pine stands as an average. Total ecosystem carbon storage was determined 76,24 ton/ha for black pine-red pine mixed stands as an average.