An evaluation about decision-making mechanisms within the scope of disaster management
Karar alma mekanizmalarının afet yönetimi kapsamında değerlendirilmesi
- Tez No: 729231
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT TRABZON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İlk ve Acil Yardım, İşletme, Public Administration, Emergency and First Aid, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Durum ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Afet Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Afet yönetimi döngüsünde karar alma mekanizmaları, afet yönetim aşamalarından zarar azaltma, önleme, hazırlık, müdahale ve iyileştirme evrelerinde insanların ve örgütlerin alacakları eylemlerin, çok yönlü, olabildiğince etkin, yararlı olmasını sağlamakta çok önemli bir role sahiptir. Özellikle, afet olduktan sonra yüksek stres altında ve zorluklarda karar alma mekanizmaları afet yönetiminde etkin ve verimli süreçlerin oluşmasında son derece önemlidir. Afet ile ilintili hasarların etkisinin minimuma indirgenmesi, bütünleşik ve çoklu afet risk yönetiminde edinilecek bilgi, kavrama, uygulama, analiz, sentez ve değerlendirme doğrultusunda oluşan kararlara bağlıdır. Bu çalışmada, karar alma süreçlerinin afet yönetimi açısından yeni bir model ile tanımlanması ve afet yönetimin evrelerinde yavaş ve hızlı karar almak mekanizmalarının oluşma karakteristiği ele alınacaktır. Bununla birlikte elde edeceğimiz bilgiler doğrultusunda afet öncesinde/sonrasında/sırasında karar alma mekanizmaları irdelenerek, afet yönetiminde gerekli olan düşünme yaklaşımının afet yönetimi evrelerine yönelik farkındalığın artmasına da olanak sağlayacaktır. Bu tezin ana fikri, Sistem 1 ve Sistem 2 olarak adlandırılan iki düşünce sistemi arasındaki uyumluluk açısından faydalı olabilecek karar verme yöntemlerini incelemektir. Bu tez, afet yönetiminde genel bir literatür incelemesiyle beraber afet yönetiminin her aşaması için yeni bir varsayımsal karar verme modeli önermektedir. Geliştirilen bu model, zaman kavramının kritik seviye ve kararların sayısı olarak adlandırılan iki farklı parametrenin zaman üzerindeki etkisiyle oluşturulup incelenmiş ve formüle edilmiştir. Oluşturulan formül sonucunda elde edilen çıktı,“Karar Yoğunluğu”olarak ifade edilmektedir. Öne sürülen bu modelleme gelecekteki çalışmalarda, bu alanla ilgili olarak,“Karar Kalitesi”gibi çeşitli parametreler formüle eklenebilir ve geliştirilebilir. Böylece afet yönetiminde karar alma süreci, yönetim zorluğu düzeyi karar modelinin yoğunluğuna bağlı olarak ölçülebilir bir perspektifle daha doğru sonuçlar elde edilebilir. Ayrıca, afet yönetiminde ve afet yönetiminin karar alma sürecinde yer almayı amaçlayan afet yöneticileri, bu varsayımsal modeli kullanarak elde edecekleri kararların verimliliğini ve etkinliğini değerlendirebilecekler. İki düşünme modunu modelimize entegre etmek, zorlu durumlarla uğraşırken, yıkım yöneticilerinin karar verme sürecindeki bakış açısını büyük ölçüde geliştirecektir.. Bu tez, afet yöneticilerine, afet yönetiminde doğru şekilde yönlendirilmiş kararlar almaları için etkili, yararlı ve farklı bir bakış açısı kazandırarak, farklı bilim dallarından destek alıp eylemlerini doğrulama veya sorgulama şansı kazandırmaktır.
Özet (Çeviri)
The Decision-making process in the disaster management cycle has a very significant role in making versatile and effective actions at any level of management for people including disaster managers. People may face any emergency situation or any type of disaster in an unprecedented scale and psychological extent so corresponding decisions on disaster management should be taken at the highest possible reliable level. Thus, it is very crucial to make the right decisions before/during/aftermath the disasters in order to minimize any risks which have the capacity to transform any level of hazards related to life, economy and infrastructure. This thesis's main idea is to scrutinize appropriate decision-making methods which can be useful in compatibility between two systems of thinking, called“System 1”and“System 2”, otherwise they are computing to each other to induce unconditioned risk management. The thesis is based on a general literature review in disaster management and a new hypothetical decision-making model for every phase of disaster management will be proposed. The model is composed of two main different parameters of critical level and number of decisions relative impact of the time. The model is formulated and named as“Density of Decisions”. It may be possible that in future studies, various parameters e.g“Decision Quality”which are related to the field can be added to the formula. Thus, the decision-making process in disaster management can attain accurate results with a measurable perspective since the level of management difficulty is linked to the density of decision model. Also, disaster managers who aim to be entitled to disaster management will be able to evaluate the effectiveness in their opinions by using the hypothetical model. Integrating two modes of thinking into our model will surely enhance disaster manager's point of view in the decision-making process while they have to make multiple decisions under uncertainties in struggling severe situations. The contribution of this research will be influential and productive in making well-directed decisions and there will be a chance to verify or interrogate their actions with the aid of different branches of science.