Motosiklet lastiği yuvarlanma direncine lastik basıncı ve sıcaklığı değişiminin etkisi
Effect of tire pressure and temperature variation on motorcycle tire rolling resistance
  1. Tez No: 729275
  2. Yazar: NUMAN SERCAN UYAV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP TEKİN ERGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Otomotiv Mühendisliği, Mechanical Engineering, Engineering Sciences, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez yuvarlanma direnci hakkında veri toplamak, yuvarlanma direncinin taşıt performansı, taşıtın maksimum hızı veya taşıtın yakıt tüketimi gibi konulara etkisini analiz etmek ve bu analizler sonucunda bir motosiklet lastiğinin yuvarlanma direnci bakımından optimizasyonunu sağlamak amacıyla yazılmıştır. Bu doğrultuda; öncelikle yuvarlanma direncinin ne olduğu, nasıl bir fiziksel büyüklük olduğu detaylı bir şekilde anlatılmış olup sonrasında yuvarlanma direncinin taşıt üzerindeki etkilerine değinilmiştir. Ardından yuvarlanma direncinin teorik olarak nasıl hesaplandığı ve bu hesaplar sonucunda motosiklet lastiğinin nasıl optimize edileceği aktarılmıştır. Teorik olarak yuvarlanma direncinin hesaplanmasının haricinde, yuvarlanma direncinin hangi metodlarla ve test düzenekleri vasıtasıyla nasıl ölçümlendiği, bu verilerin nasıl kaydedildiği araştırılmış ve tezde paylaşılmıştır. Yuvarlanma direncini ölçümlemek üzere dünyada ve ülkemizde genellikle kullanılan test düzeneklerine benzer bir test düzeneği tasarlanmış ve üretilmiştir. Bu test düzeneğinden elde edilen veriler doğrultusunda motosiklet lastiğinin yuvarlanma direnci bakımından optimizasyonu sağlanmıştır ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nin kendi üretimi olan yarış araçlarının lastiklerine uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis was written to collect data on rolling resistance, to analyze the effects of rolling resistance on vehicle performance, vehicle maximum speed or vehicle fuel consumption and to optimize a motorcycle tire in terms of rolling resistance as a result of this analysis. In this way; first of all, it is explained in detail what rolling resistance is, what kind of physical quantity it is. Secondly, it is mentioned about the effects of rolling resistance on the vehicle. After, it explained how the rolling resistance is calculated theoretically and how the motorcycle tire will be optimized as a result of these calculations. It has been researched how the rolling resistance is measured by which methods and test setups, and how these data are recorded and shared in the thesis. In order to measure the rolling resistance, a test setup similar to the test setups generally used in the world and in our country has been designed and produced. In line with the data obtained from this test setup, the motorcycle tire was optimized in terms of rolling resistance. It has been applied to tires of the racing vehicles produced by Yıldız Technical University.