Kişilik özelliklerinin yaşam kalitesine etkisi: Rekreasyon faaliyetlerine katılan öğrencilere yönelik bir araştırma
Effects of personal traits to the quality of life: A research towards the students who participated recreational activities
  1. Tez No: 729374
  2. Yazar: MERVE DAĞHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK ÜNÜVAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Turizm, Education and Training, Sports, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çalışmanın amacı Selçuk üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi ve Turizm Fakültesi öğrencilerinin proaktif kişilik özelliklerinin yaşam kalitesi üzerine etkisi ve katılımcıların demografik değişkenlere göre kişilik özellikleri ile yaşam kalitesinin farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Veri toplamak için kullanılan anket tekniği; Selçuk Üniversitesinde öğrenim gören Spor Bilimler ve Turizm Fakültesinden 703 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kullanılan anket iki ölçekten ve üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde demografik özelliklerle ilgili sorular, ikinci bölümde Akın, Abacı, Kaya ve Arıcı (2011) tarafından gerçekleştirilen 'Kısaltılmış Proaktif Kişilik Ölçeği (KPKÖ)'nden yer aldığı 10 soru ve üçüncü bölümde Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Kısa Formu Türkçe Ölçeği (WHOQOL-BREF-TR)" bulunduğu 27 soru yer almaktadır. Araştırma örneklemini Selçuk Üniversitesinde eğitim gören Spor Bilimleri Fakültesi ve Turizm Fakültesi öğrencileri oluşturmaktadır. Veriler tesadüfi olmayan örnekleme yöntemi ile toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS paket programında analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis Testi ve çoklu regresyon analizinden yararlanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda Proaktif kişiliğin yaşam kalitesi üzerinde etkisinin olduğu, bazı demografik değişkenlere göre de Proaktif kişilik özellikleri ve yaşam kalitesi ile ilgili farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the effect of proactive personality traits on the quality of life of Selçuk University Faculty of Sports Sciences and Faculty of Tourism students and whether the personality traits and quality of life of the participants differed according to demographic variables. The survey technique; used to collect data was carried out with the participation of 703 students from the Faculty of Sports Sciences and Tourism studying at Selcuk University. The survey used in the study consists of two scales and three parts. In the first part, questions related to demographic characteristics, in the second part, 10 questions from the 'Abbreviated Proactive Personality Scale (KPKÖ-APPS)' conducted by Akın, Abacı, Kaya and Arıcı (2011) and in the third part, there are 27 questions in which is a“World Health Organization Quality of Life Short Form Turkish Scale (WHOQOL-BREF-TR)”. The research sample consists of the students of the Faculty of Sports Sciences and the Faculty of Tourism studying at Selcuk University. The data were collected by non-random sampling method. The collected data were analyzed in the SPSS package program. Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis Test and multiple regression analysis were used to evaluate the data. As a result of the analysis, it was determined that proactive personality has an effect on the quality of life, and differences in Proactive personality traits and quality of life were found according to some demographic variables.