Rekreasyon faaliyetlerine katılan öğrencilerin proaktif kişilik özelliklerinin yaşam kalitesine etkisi: SUBÜ örneği
The effect of proactive personality characteristics of students participating in recreation activities on quality of life: SUBU case
  1. Tez No: 845460
  2. Yazar: SALİH YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Rekreasyon; kişinin eğlenmek, dinlenmek, rahatlamak, öğrenmek, sosyalleşmek, yeni deneyimler yaşamak, haz almak, tatmin sağlamak, rutinden uzaklaşmak ve stresin yol açtığı sorunları azaltmak amacıyla serbest zamanlarında gerçekleştirdiği ve gönüllü olarak katıldığı faaliyetlerdir. Bireyin rekreasyonel faaliyetlere katılması, bu tür faaliyetlerden haz, tatmin ve kazanım elde edilebilmesinde kişilik özellikleri yönlendirici olmaktadır. Rekreasyonun kapsamı, amacı ve ortaya çıkardığı sonuçlara bakıldığında birey üzerinde psikolojik, fiziksel ve sosyal boyutlarda etkileri söz konusu olup bunlar arasında yaşam kalitesi özel bir öneme sahiptir. Yaşam kalitesi geniş açıdan bireyin kendi yaşamından memnun olma derecesidir. Bu çalışmada, öğrencilerin rekreasyon faaliyetlerine katılmalarına yön veren kişilik özelliklerinin onların yaşam kalitesine olan etkisi araştırılmıştır. Bağımsız değişken olarak proaktif kişilik özellikleri ve bağımlı değişkenler olarak da genel sağlık durumu, bedensel alan, ruhsal alan, çevre alanı ve sosyal değişkenleri arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Recreation is the activities that people voluntarily participate in during their free time in order to have fun, rest, relax, learn, socialize, have new experiences, get pleasure, provide satisfaction, get away from routine, and reduce the problems caused by stress. An individual's participation in recreational activities and his or her personality traits are important in obtaining pleasure, satisfaction, and gains from such activities. When we look at the scope, purpose, and results of recreation, there are psychological, physical, and social effects on the individual, and quality of life has a special importance among them. Quality of life is the degree of satisfaction with one's own life. In this study, the effect of personality traits that guide students' participation in recreation activities on their quality of life was investigated. The relationship between proactive personality traits as the independent variable and general health status, physical domain, mental domain, environmental domain and social variables as dependent variables were examined.