Evcil hayvan sahibi olan ve olmayan bireylerde yaşam doyumu, empatik eğilim ve yalnızlık algısı ilişkisinin incelenmesi
An investigation of the relationship between life satisfaction, empathic tendency and sense of loneliness of pet owners and non-pet owners
- Tez No: 729467
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALP GİRAY KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada evcil hayvan sahibi olan ve olmayan yetişkin bireylerde yaşam doyumu, empatik eğilim ve yalnızlık algısı ilişkisinin incelenmesi hedeflenmiştir. Araştırmanın evrenini 18-70 yaş arası yetişkin bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini 37 farklı şehirden, 163 kadın ve 186 erkek olmak üzere 349 katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcıların 168'i evcil hayvan sahiplerinden, 85'i evcil hayvan sahibi olmayanlardan, 99'u ise önceden evcil hayvan sahibi olanlardan oluşmaktadır. Araştırmada başvurulan veri toplama araçları ise, Demografik Bilgi Formu, Yaşam Doyumu Ölçeği, UCLA Yalnızlık Ölçeği ve Empatik Eğilim Ölçeğidir. Evcil hayvan sahibi olan ve olmayan kişilerin yaşam doyumu, empatik eğilim ve yalnızlık algılarını karşılaştırmak için ANOVA testi yapılmıştır. Bu test sonucunda, evcil hayvana sahip olma durumuna göre yaşam doyumu ve empatik eğilim puan ortalamalarının anlamlı bir farklılık göstermediği anlaşılmaktadır. Bununla birlikte, evcil hayvana sahip olma durumuna göre yalnızlık puan ortalamaları anlamlı bir farklılık göstermiştir. Evcil hayvanı olan katılımcıların yalnızlık puan ortalamaları, evcil hayvanı olmayan ve daha önce evcil hayvanı olan katılımcıların puan ortalamalarından anlamlı olarak daha yüksektir. Ayrıca yapılmış olan pearson korelasyon analizine göre; evcil hayvana sahip katılımcıların yalnızlık puanları arttıkça yaşam doyumu puanlarının azaldığı, empatik eğilim puanları arttıkça yaşam doyumu puanlarının da arttığı gözlenmiştir. Evcil hayvana sahip katılımcıların yalnızlık puanları arttıkça empatik eğilim puanlarının azaldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, it was aimed to examine the associations between life satisfaction, emphatic tendencies, and perception of loneliness in adults with and without pets. The participants of this research consist of adults ranging in age from 18 to 70 years old. The research included 349 participants, 163 women, and 186 men, from 37 different cities. Of the participants, 168 are pet owners, 85 are non-pet owners and 99 are former pet owners. Demographic Information Form, Life Satisfaction Scale, UCLA Loneliness Scale, and Empathic Tendency Scale were used to collect data for the study. The life satisfaction, empathic disposition, and loneliness perceptions of pet owners and non-pet owners were compared using an ANOVA test. As a result of this test, according to having a pet, life and empathic disposition scores do not show a significant difference. However, there was a significant difference in mean loneliness scores depending on whether or not you had a pet. The mean loneliness scores of participants who have pets are significantly higher than the mean loneliness scores of those who do not have pets or those who have had pets previously. Furthermore, according to the Pearson correlation analysis, it's observed that, as the participants' loneliness scores increased, their life satisfaction scores decreased, and as their empathic tendency scores increased, their life satisfaction scores also increased. It was observed that as the loneliness scores of the participants with pets increased, their empathic tendency scores decreased.