Multipl skleroz tanılı alt üriner sistem semptomları olan hastalarda sekiz haftalık telerehabilitasyon ile uygulanan pelvik taban kas eğitiminin etkileri
Effects of an eight week pelvic floor muscle training applied with telerehabilitation in patients with lower urinary symptoms diagnosed with multiple sclerosis
  1. Tez No: 729468
  2. Yazar: SALİHA BESTE BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA TOPRAK ÇELENAY, PROF. DR. İLKE KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı, Multipl Skleroz (MS) tanılı, alt üriner sistem semptomları (AÜSS) olan hastalarda telerehabilitasyon ile uygulanan pelvik taban kas eğitimi (PTKE) ve yaşam stili önerilerinin sadece yaşam stili önerilerine göre üriner semptomlar, yaşam kalitesi, subjektif iyileşme algısı ve hasta memnuniyeti üzerine olan etkilerini karşılaştırmaktı. Multipl Skleroz tanılı hastalar rastgele olarak PTKE+Öneri (n:21) ve Öneri (n:21) gruplarına ayrıldı. PTKE+Öneri grubuna sekiz hafta boyunca haftada bir gün yaklaşık 20 dakika telerehabilitasyon ile uygulanan PTKE ve bir kez yaşam stili önerileri, Öneri grubuna ise sadece bir kez yaşam stili önerileri verildi. Hastaların fiziksel ve demografik özellikleri, medikal hikâyeleri sorgulandı. AÜSS'leri Aşırı Aktif Mesane-Versiyon8 (AAM-V8), Uluslararası İnkontinans Sorgulama Formu (International Consultation on Incontinence Questionnaire-Short Form, ICIQ-SF) ve idrar günlüğü ile, yaşam kalitesi King Sağlık Anketi (KSA) ile tedavi öncesi (TÖ) ve sonrası (TS) değerlendirildi. Subjektif iyileşme algısı dörtlü likert ölçeği ile ve hasta memnuniyeti beşli likert ölçeği ile sorgulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of pelvic floor muscle training (PFMT) and lifestyle recommendations compared to lifestyle recommendations alone, applied with telerehabilitation, on urinary symptoms, quality of life, subjective perception of improvement, patient satisfaction in patients with Multiple Sclerosis (MS) diagnosed with Lower Urinary System Symptoms (LUTS). Multiple Sclerosis patients were randomly divided into PFMT+Recommendation (n:21) and Recommendation (n:21) groups. PFMT applied with telerehabilitation approximately 20 minutes, once a week day, for eight weeks to the PFMT+Recommendation group and life style recommendations once, lifestyle recommendations were given to the Recommendation group only once. The physical, demographic characteristics, medical histories of the patients were questioned. The LUTS with Overactive Bladder-Version8 (OAB-V8), International Consultation of Incontinence Questionnaire-Short Form (ICIQ-SF), urinary diary, quality of life with King's Health Questionnaire (KHQ) were evaluated before (BT) and after the treatment (AT). AT, subjective perception of improvement was questioned with a four-point Likert scale and patient satisfaction with a five-point Likert scale.