Multipl skleroz tanılı kadınlarda telerehabilitasyon takipli pelvik taban kuvvetlendirme ve gevşeme egzersizlerinin alt üriner sistem semptomları, depresyon ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin karşılaştırılması
The comparison of the effects of pelvic floor strengthening and relaxation exercises followed by telerehabilitation on lower urinary system symptoms, depression and quality of life in women diagnosed with multiple sclerosis
  1. Tez No: 877902
  2. Yazar: HALİME CEREN TEZEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKE KESER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı Multipl Skleroz (MS) tanılı bireylerde pelvik taban kuvvetlendirme ve gevşeme egzersizlerinin alt üriner sistem semptomları, depresyon ve yaşam kalitesi üzerine etkisini karşılaştırmaktır. Sıkışma, sıkışma tipi idrar kaçırma, sık tuvalete gitme ve nokturi gibi alt üriner sistem disfonksiyonu (AÜSD) olan MS tanılı bireyler, pelvik taban kuvvetlendirme, gevşeme ve kombine (pelvik taban kuvvetlendirme ve gevşeme egzersizi birlikte) egzersizlerininin uygulandığı üç gruba ayrıldı. Bireyler 8 hafta boyunca, haftada bir gün görüntülü aranarak çevrim içi seans yapıldı. Bireylerden verilen egzersizleri gün aşırı olacak şekilde, günde 3 kez yapmaları istendi. Ürogenital Distres Envanteri (ÜDE-6), Üriner İnkontinans Etki Skalası (ÜİES), Uluslararası İnkontinans Konsültasyon Anketi-Kısa form (ICIQ-SF), Aşırı Aktif Mesane Değerlendirme Formu (AAM-V8), 24 Saatlik İşeme Günlüğü ve Hasta Sağlık Anketi (HSA-9) ile bireyler değerlendirildi. Toplamda 24 birey randomizasyon yöntemi ile gruplara ayrıldı. Kuvvetlendirme egzersiz grubunun yaş ortalaması 38,13 14,75, gevşeme egzersiz grubunun 36,5 10,00, kombine egzersiz grubunun 44,888,49 yıldı. Çalışma sonucunda tüm gruplarda ÜDE-6, ÜİES, ICIQ-SF, AAM-V8 ve HSA-9 puanları açısından anlamlı fark bulundu (p0.05). İşeme günlüğü sonuçlarına göre tüm gruplarda işeme frekansı ve nokturi açısından anlamlı fark bulundu (p0.05). Çalışmanın sonucunda, AÜSD olan MS tanılı bireylere uygulanan pelvik taban kuvvetlendirme ve gevşeme egzersizlerinin aşırı aktif mesane semptomları, yaşam kalitesi ve depresyon üzerinde olumlu etkileri olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of pelvic floor strengthening and relaxation exercises on lower urinary tract symptoms, depression and quality of life in people with Multiple Sclerosis (PwMS). Participants were divided into three groups: pelvic floor strengthening, relaxation and combined (both pelvic floor strengthening and relaxation together) exercise groups. Participants were called every week for 8 weeks and an online session was held one day per week. Participants were asked to perform the exercises 3 times a day, every other day. Urogenital Distress Inventory (UDI-6), Incontinence Impact Scale (IIQ-7), International Consultation on Incontinence Questionnaire-Short form (ICIQ-SF), Overactive Bladder Assessment Form (OAB-V8), 24-Hour Voiding Diary and Patient Health Questionnaire (PHQ) were used to evaluate. A total of 24 participants were divided into groups by randomization method. The average age of the strengthening exercise group was 38.1314.75, the relaxation exercise group was 36.5 10.00, and the combined exercise group was 44.88 8.49 years old. As a result of the study, a statistically significant difference was found in all groups in terms of UDI-6, IIQ-7, ICIQ-SF, OAB-V8 and PHQ-9 scores (p0.05). According to the voiding diary results, a statistically significant difference was found in all groups in terms of voiding frequency and nocturia (p0.05). As a result of the study, it was determined that pelvic floor strengthening and relaxation exercises applied to PwMS with lower urinary tract symptoms (LUTS) had improving effects on overactive bladder symptoms, quality of life and depression