Mikro ihracatta karşılaşılan sorunlar ve mikro ihracat performans ölçeğinin geliştirilmesi
Challenges in micro export and development of micro export performance scale
  1. Tez No: 729535
  2. Yazar: SAFİYE GİZEM SAYDAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EMRE CİVELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dijitalleşme, her alanda olduğu gibi ticari alanda da bir takım değişiklikler getirmiştir. Uluslararası sınırları kaldırmış ve elektronik ortamda kolay ticaret yapabilmeyi sağlayan elektronik ihracat kavramını ortaya çıkarmıştır. Çalışmada mikro ihracat yapan firmaların yaşadığı sorunların tespit edilmesi ve mikro ihracat performans ölçeğinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda ilk aşama olarak anket sorularını oluşturmak için sektörde faaliyet gösteren firmaların yöneticileriyle mülakat yöntemiyle en önemli sorunlar belirlenmiştir. İkinci aşamada orta ve üst düzey e-ihracat uzmanlarından oluşan 55 kişilik gruba anket uygulanmıştır. Anketi oluşturan soruların geçerlilik ve güvenilirlik analizleri yapılmıştır. Analizler sonucunda mikro ihracat yapan firmaların performanslarını ölçen bir ölçek geliştirilmiştir. Mikro ihracat alanında geliştirilen bu ölçek dünyada bir ilktir. Çalışmada mikro ihracat ve e-ihracat genel hatlarıyla incelenip, sektörde yaşanan başlıca sorunlar olarak; pazarlama, lojistik, vergilendirme ve gümrük, ödeme, destek ve teşvik kaynaklı sorunlar tespit edilmiştir. Mikro ihracat alanında ortaya çıkan sorunlar detaylı olarak incelenip, bu sorunlara çözüm yolları ve öneriler geliştirilerek sektöre katkıda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Digitalization has brought some changes in the commercial field as well as in every field. It has removed the international borders and introduced the concept of electronic commerce, which enables easy trade in the electronic environment. In this study, it is aimed to determine the problems experienced by cross border e-commerce companies and to develop the cross border e-commerce performance scale. In this context, as a first step, the most important problems were determined by interviewing the executive of the companies operating in the sector in order to create the survey questions. In the second stage, a questionnaire was applied to a group of 55 people consisting of middle and senior e-commerce experts. The validity and reliability analyzes of the questions forming the questionnaire were made. As a result of the analyzes, a scale was developed that measures the performance of cross border e-commerce companies. This scale developed in the field of cross border e-commerce is a first in the world. In the study, cross border e-commerce are examined in general terms and as the main problems in the sector; Problems arising from marketing, logistics, taxation and customs, payment, support and incentives have been identified. The problems arising in the field of cross border e-commerce were examined in detail, and solutions and suggestions were developed to these problems, contributing to the sector.